3p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A Világbank idén és jövő évben is komolyabb növekedést vár a világgazdaságtól.

Javította Magyarország és világ idei GDP-növekedésére vonatkozó előrejelzését a Világbank. A washingtoni székhelyű szervezet számításai alapján idén 3,8 százalékkal, 2019-ben 3,1 százalékkal, 2020-ban pedig 2,9 százalékkal nő a magyar gazdaság. A tavalyi növekedést 0,2 százalékponttal, az ideit és a jövő évit egyaránt 0,1 százalékponttal emelte a Világbank júniushoz képest.

A globális gazdaság várható növekedését a júniusban várt 2,9 százalékról, 3,1 százalékra növelték, a Világbank szerint jövőre 3 százalék, 2020-ban pedig 2,9 százalék lesz a globális gazdasági növekedés a tavalyi 3 százalék után.

A világ vezető ipari országainak GDP-je 2,2 százalékkal nő az idén a tavaly júniusban várt 1,8 százalék helyett. A fejlődő országok esetében nem változtattak a 4,5 százalékos növekedési előrejelzésen.

Régió/Ország Korábbi előrejelzés 2018-ra 2018 2019 2020
Globális 2,9 százalék 3,1 százalék 3 százalék 2,9 százalék
Euróövezet 1,6 százalék 2,1 százalék 1,7 százalék 1,5 százalék
USA 2,3 százalék 2,5 százalék 2,2 százalék 2 százalék
Kína 6,8 százalék 6,4 százalék 6,3 százalék 6,2 százalék
Oroszország 1,7 százalék 1,7 százalék 1,8 százalék 1,8 százalék
Magyarország 3,7 százalék 3,8 százalék 3,1 százalék 2,9 százalék

Az Egyesült Államok idei gazdasági növekedésével kapcsolatos várakozását 2,5 százalékra emelte a Világbank, míg jövőre 2,2 százalékos gazdaság bővüléssel számolnak. Az euróövezet bővülésével kapcsolatban jóval pozitívabbak az előrejelzések, idén 1,6 százalékról 2,1 százalékra emelte, míg jövőre 1,5 százalékról 1,7 százalékra módosították a mutatót.

Kína esetében a Világbank kissé rontott az idei évre vonatkozó előrejelzésén, 6,8 százalékról 6,4 százalékra,  jövőre pedig változatlanul 6,3 százalék gazdasági növekedést vár. Oroszország esetében változatlanul 1,7 százalékos idei és 1,8 százalékos jövő évi bővüléssel számolnak.

Közép-Európa esetében a Világbank azzal számol, hogy a tavaly 4,7 százalékos GDP-növekedés 3,2 százalékra mérséklődik 2020-ra, különösen Magyarország, Lengyelország és Románia gazdasági növekedése lassul. A Világbank adatai eredeti nyelven ide kattintva elérhetők.

Mit lát a magyar kormány?

A magyar kormány ennél jóval nagyobb növekedést vár a gazdaságtól, a nemzetgazdasági miniszter arra számít, hogy 2017-ben a magyar gazdaság éves növekedési üteme 4,1 százalékos volt, idén pedig 4,3 százalékos lehet. Varga Mihály a tavalyi növekedés egyik legfontosabb hajtóerejének a beruházások több mint 20 százalékos bővülését nevezte, ebben jelentős szerepe volt a lakásépítési programnak, amelyet 2015 végén fogadott el a kormány. Erről korábban részletesen is írtunk >>>

Megalakulása óta legjobb formában az eurózóna

A gazdaságba vetett bizalom 2000 óta a legmagasabb az eurózónában, vagyis gyakorlatilag a zóna létrejötte óta, hisz akkor az eurót még csak számlapénzként használták, készpénzként a nemzeti valuták forogtak 2001-ig. Ez igen örvendetes állapot, ennek tükrében még furcsább, hogy az EKB még mindig fenntartja pénznyomtatási programját. További részletek >>>

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
Makro / Külgazdaság Jó hírt fújt be a szél a magyar gazdaság legfontosabb exportpiacáról
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:46
Márciusban hosszú idő után nőttek a német elektromos-digitális ágazat megrendelései.
Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: ennyiért tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 10:04
A nagykereskedelmi árak nem változnak, így a benzinkutakon múlik, elmozdítják-e a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj árát.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Ez zsákutcás irány
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:47
Bod Péter Ákos szerint a 2025-ös visszaesés nem meglepő, a „150 gyár” program pedig nem oldja meg a gazdaság strukturális gondjait.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: „Indokolatlan, elfogadhatatlan árak vannak”
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:13
A 2026-os költségvetés nemzeti kormányra épít, nem küld pénzt Ukrajnába, és kiterjeszti az árrésstopot a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Nesze nekünk árrésstop! – lelombozó tényekre derült fény
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 08:30
Az áprilisban már egész hónapon át érvényes hatósági korlátozás ellenére márciushoz képest nőttek az árak. Az élelmiszerek is csak 1,3 százalékkal mérséklődtek.
Makro / Külgazdaság Úgy tűnik, Matolcsy György a közeljövőben sem fog unatkozni
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:53
Távozása előtt napokkal jegyezték be.
Makro / Külgazdaság Gyenge adat érkezett, még nem látszik a fordulat a magyar termelésben
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:53
2025 márciusában a szezonálisan kiigazított ipari kibocsátás 0,1 százalékkal emelkedett februárhoz képest, ám a munkanaphatással korrigált éves adat már 5,4 százalékos visszaesést mutatott – közölte a KSH. A szakértők szerint a hosszú távú teljesítmény még mindig elmarad a 2021-es szinttől, a külpiacok gyengesége és az akkumulátorgyártás visszaesése pedig továbbra is fékezi a kilábalást. A kormány a programok bővítésével és nagyberuházásokkal igyekszik ellensúlyozni a külső negatív hatásokat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG