A jelenlegi Macedónia Jugoszlávia felbomlása előtt sosem volt önálló ország, de amikor 1991-ben az lett, Görögország rögtön tiltakozott, mondván, hogy a Macedónia nevű ókori terület egy része az ő területén van, az ő egyik tartománya, így egy másik ország ne nevezze annak magát. Ez egy elsőre meglehetősen értelmetlennek tűnő probléma, de a nemzetközi közösség respektálta a görög igényt, és jobb híján a meglehetősen tekervényes Macedónia Volt Jugoszláv Köztársaság nevet adták neki hivatalosan (rövidítve az angol névből FYROM, Former Yugoslav Repoblic of Macedonia).
Macedón elmélet
Ilyen tekervényes névvel egy ország sem akar élni, és valószínűleg a volt államszövetség nevének sem örült az új nemzet, azt minél előbb felejteni akarták. Megoldás azonban azóta sem lett, ment a kötélhúzás a szláv Macedónia és Görögország között. Hogy a helyzet még bonyolultabb legyen, a fiatal állam kitalált magának egy hangzatos történelmet, miszerint Nagy Sándor macedón népének maradéka egyesült a beáramló szlávokkal, és így lett a mai nép.
Az elmélettel a legfőbb gond, hogy amikor a szlávok a 6. században megérkeztek, a az eredeti macedón terület helyén már sok évszázada a Római Birodalom terpeszkedett, és ugyan a görög területek megmaradtak görög nyelvűnek, sőt, a Római Birodalom kettéhasadása után a keleti fél idővel teljesen görög befolyás alá került (Bizánci Birodalom), de hogy ott valaki macedón volt-e még, azt elég nehéz alátámasztani.
Görög történelmi szál
De nem is ez igazi baj, hanem az, hogy Nagy Sándor, aki eredetileg macedón király volt, nagy-görög uralkodó lett, meghódította az akkor ismert világ jelentős részét, és évszázadokra a görög kultúra befolyása alá került az egész Közel-Kelet és Egyiptom. Így személye, valamint a hozzá fűződő macedón név nép a görög történelem legfényesebb részével fonódik össze, és ezért okozza a görögök rosszallását, hogy ezt a nevet egy másik állam viseli.
A megoldás
Nemrég egész különös javaslatok is születtek, és úgy tűnik, 27 év után most találtak egy megoldást. A szláv macedón állam Észak-Macedónia, a görög rész Dél-Macedónia, és ennek megfelelően előbbit elnevezik Macedónia Északi Köztársaságnak, illetve még nem tudjuk, magyarul ez pontosan hogy fog hangzani, angolul Northern Republic of Macedonia. A névről a két miniszterelnök állapodott meg, de a macedónoknak népszavazáson kell elfogadniuk azt. Amiért pedig sürgős lett a megállapodás, az, hogy Macedónia csatlakozhasson a NATO-hoz.