"Merkelnek mennie kell." (EPA/JENS SCHLUETER) |
Az ausztrál konzervatív kormány tegnap bejelentette, hogy nem csatlakozik az ENSZ migrációs csomagjához, mivel szerinte az bátoríthatja az illegális bevándorlást a szigetországba. „Ez pedig veszélyeztetné az embercsempészet területén nehezen kiharcolt eredményeket” – tették hozzá Canberrában. Scott Morrison kormánya feltartóztatja azon menekülteket és migránsokat, akik hajóval akarnak bejutni az országba és aztán kisebb szigetekre szállítja őket.
Sorozatban farolnak ki
Az ENSZ migrációs csomagját december 11-12-én tervezik elfogadni Marokkóban. A nemzetközi szervezet másfél éves tárgyalás-sorozat után még júliusban egyezett meg a dokumentum végső szövegéről, amelynek segítségével megakadályozható lene az illegális bevándorlás, miközben a legális bevándorlást jobban lehetne irányítani. Az utóbbi időszakban aztán az USA, Magyarország, Lengyelország, a Cseh Köztársaság, Ausztria, Horvátország és Izrael is kinyilvánította, hogy nem csatlakozik a paktumhoz.
A jogilag nem kötelező érvényű dokumentum eközben komoly politikai viharokat váltott ki Szlovákiában és Németországban. Robert Fico, a Smer párt elnöke egy friss állásfoglalásában kifejtette, hogy „A csomag nem tesz különbséget a legális és illegális migráció közt, s abból az elvből indul ki, hogy a migráció jó” – hozzáfűzve, a „mi szuverén nézetünk azonban más”. Fico aztán a gazdasági migránsok tömegeiről beszélt, akik „illegálisan benyomultak Európába”, veszélyeztve a politikai rendszerek stabilitását. „Igaz ugyan, hogy jogilag nem kötelező érvényű, de politikailag nagyon erős dokumentum ez”.
Hasadás a CDU-ban
A dokumentumot az ENSZ Közgyűlése dolgozta ki, amelyet akkor Miroslav Lajčák, a szlovák diplomácia feje vezetett, ezért ő most lemondással fenyegetőzik, ha a parlament határozattal blokkolja a csomagot. A német konzervatív CDU-CSU tömörülésben is törést okozott a csomag. A CDU jelenlegi főtitkára, Annegret Kramp-Karrenbauer egyértelműen a jelenlegi kormánypolitika hűséges követője, és 2015 óta fenntartás nélkül támogatja Merkel Willkommenskultur-ját.
Jens Spahn egyészségügyi miniszter, egyben a Merkel utódlásáért versengő 3 CDU politikus egyike azonban keményen ellene van a csomag aláírásának, ahogyan Peter Ramsauer bajor CSU országgyűlési képviselő is. Spahn szerint egy CDU kongresszusnak kell a csomagról döntenie.
A túlnépesedett Dél
Nemrég Spahn a Frankfurter Allgemeine Zeitungban jelentetett meg egy programját vázoló írást, amelyben kifejti, hogy az európai külső határokat szigorúan meg kell védeni, a menekültügyi szabályozást és a bevándorlást szét kell választani egymástól – ami nyilvánvalóan azt jelenti, hogy nem ért egyet az ENSZ migrációs kompaktja által sugallt tétellel, mely szerint a migráció emberi jog. Kifejti, hogy nem lehet elsiklani afelett, ami 2015 szeptemberében történt Németországban, amikor az a kép keletkezett az emberekben, hogy az állam és a politika elveszítette az ellenőrzést a folyamatok felett.
Az Afd szerint a csomag valójában egy áttelepítési javaslatcsomag, amely a Dél túlnépesedett térségét rászabadítaná az Észak szociális rendszerére. Az eurószkeptikus párt szerint a csomag olyan javaslatai, mint bővebb információk nyújtása a potenciális migránsoknak, a könnyített vízumkiadás és az igény a jogsegélyre mind csak ösztönzést adna a tömeges migrációra a Föld válságövezeteiből.
Káncz Csaba jegyzete