4p
A Nyugat képes megbüntetni Putyin Oroszországát harcias magatartásáért, de csak ha kész megfizetni az árát - írja friss összeállításában a The Economist. Bár van, aki szerint hagyni kéne az egész Krímet az oroszoknak, nem valószínű, hogy a birodalom újjáépítése megállna Ukrajnánál.

Putyin elnök visszahívta az orosz csapatokat Ukrajna keleti határaitól, de továbbra sem hagyott fel a fenyegető retorikával. Felszólította a Nyugatot, hogy maradjon ki a konfliktusból, valamint alig leplezett fenyegetésként kijelentette, hogy az invázió csakis legvégső opcióként jöhet szóba.

Hadd vigyék a Krímet az oroszok?

Nyugaton sokan úgy érvelnek, hogy fel kell ismerni a realitásokat, még akkor is, ha azok számukra kellemetlenek. A Krím 1954-ig Oroszország része volt, a lakosság oroszajkú, hadd vigye Putyin a stratégiai fontosságú félszigetet. Ukrajna Oroszországnak mindig is fontosabb volt és lesz, mint a Nyugatnak, nem érdemes miatta sem egy háborút, sem egy súlyos gazdasági válságot kockáztatni. Különben is, Putyin felajánlott egy vállalható kiutat a konfliktusból, miért ne ragadnák meg. Ez a gondolkodásmód azonban hibás. Ha valaki egyszer enged az emberrablóknak, később súlyos következményekkel kell szembenéznie - olvasható a cikkben.

Népszavazás egy Kalasnyikov célkeresztjében

A Majdanon tüntető ukránok nem azért váltották le autokrata vezetőjüket, hogy gyorsan egy másikra cseréljék. A Donyeckben vagy Harkovban élő oroszajkú fiatalok egy jelentős része ugyanolyan szívesen élne egy független Ukrajnában, mint kijevi vagy lviv-i honfitársaik, a nyugati orientációtól ugyanis a korrupció leküzdését és a gazdasági fejlődés megindulását remélik.

A Krím ezzel szemben Oroszország felé fordulni látszik, és ha lakosai a kiírt népszavazáson az elszakadás mellett döntenek, nagy valószínűséggel megkapják a külvilág jóváhagyását. A népszavazás azonban mondhatni egy Kalasnyikov célkeresztjében fog lezajlani, és nehéz nem észrevenni a történelmi párhuzamokat.

Nem fognak megállni Ukrajnánál

A The Economist összeállítása szerint amikor Putyin az oroszajkú lakosság védelméről beszél, hasonló elvekre hivatkozik, mint Hitler a harmincas években, és egyúttal precedenst szándékozik teremteni a beavatkozásra orosz kisebbségek védelmében, Közép-Ázsiától egészen a Baltikumig.  Más hatalmak, Nagy-Britannia, Franciaország, vagy éppen az Egyesült Államok is nemegyszer megsértették a nemzetközi jogot, de Putyin a helyzetet és a normákat kizárólag úgy értelmezi, hogy jogalapot teremtsen tervei megvalósításához.

Az átlag orosz nagyon jól ismeri ezt a logikát: a jog nem korlátozza, hanem szolgálja a hatalmat. Nem valószínű, hogy Putyin, aki szerint a Szovjetunió összeomlása a 20. század legnagyobb geopolitikai katasztrófája volt, meg fog állni Ukrajnánál. Amennyiben nem kell a Nyugat határozott ellenállásától tartania, Putyin meg fogja kísérelni az orosz birodalom újjáépítését, ami súlyos fenyegetést jelent szomszédjaira nézve.

Mivel lehet büntetni Oroszországot?

A Nyugatnak nincsenek olyan erős érdekeltségei Ukrajnában, hogy miattuk megkockáztatna egy nukleáris háborút, de Putyint csak olyan intézkedések ijeszthetik el további hasonló lépésektől, amik meghaladják a várakozásait. Szankcióként szóba jöhetne a Putyint támogató képviselőkre és üzletemberekre vonatkozó beutazási tilalom, egyes számlák befagyasztása, Kreml barát pénzügyi cégek elszigetelése a nemzetközi pénzpiacokon, a fegyverszállítások leállítása, és egy, az orosz olajra és gázra vonatkozó embargó előkészítése.

Ukrajnának nem csak azért van segítségre szüksége, mert csődben van, hanem mert Oroszország komolyan árthat a gazdaságának, és alááshatja a függetlenségpárti kormány intézkedéseit. Az országnak valószínűleg egy nagy IMF csomagra, az EU tagság távoli ígéretére, de mindenekelőtt egy felügyelt és tiszta választásra lesz szüksége.

Figyelembe véve az európai gazdaságok törékeny helyzetét és Oroszország esetleges bosszúját, sok európai tart a fenti intézkedések költségeitől. Putyin azonban éppen az alapján próbálja felbecsülni cselekedeteinek következményeit, hogy a Nyugat vajon milyen magas árat hajlandó fizetni, hogy megállítsa. Sokan azzal érvelnek, hogy Oroszországra szükség van a szíriai helyzet rendezésében is, de látnivaló, hogy Putyinnak a nemzetközi egyezmények, köztük az Ukrajna területi integritását garantáló megállapodás, vajmi keveset jelentenek. A The Economist összeállítása szerint egyértelműnek tűnik tehát, hogy a nyugati vezetőknek le kell számolniuk azzal az illúzióval, hogy az országaikat Oroszországhoz fűző gazdasági szálak képesek visszafogni a Kreml harci kedvét

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Mi jár Matolcsy György fejében?
Privátbankár.hu | 2024. május 19. 09:19
A jegybankelnök által vezetett Monetáris Tanácsnak kedden arró kell döntenie, mennyivel csökkentse a most 7,75 százalékos jegybanki alapkamatot.
Makro / Külgazdaság Szakértő: a mostani rezsicsökkentés hosszú távon nem fenntartható
Dobos Zoltán | 2024. május 18. 14:06
A Klasszis Média által szervezett E, mint energia konferencia Béke honol az olajfák alatt? című kerekasztal-beszélgetésén az energiaszektor és a megújulóenergia-ipar képviselőivel arról beszélgettünk, mennyire felhasználóbarát az új megújulóenergia-szabályozás, a hálózatfejlesztés ki tudja-e szolgálni a megújulóenergia-fejlesztési célokat. Szóba kerültek a megújuló energia tárolási lehetőségei, hogy hogyan és miből tudják a cégek csökkenteni az energiaköltségeiket, illetve hogy miért nincs lehetőség az új Otthonfelújítási Program támogatásai keretében a fűtést napkollektorra, hőszivattyúra korszerűsíteni.
Makro / Külgazdaság Bulgária bemutatott a Gazpromnak
Privátbankár.hu | 2024. május 18. 10:59
Több mint 400 millió eurós kártérítést követel a Gazpromtól a bolgár állami gázvállalat, amiért 2022 áprilisban hirtelen felfüggesztették a földgázszállítást.
Makro / Külgazdaság Megszólalt Orbán Viktor, kemény értékelést mondott
Dobos Zoltán | 2024. május 17. 10:11
Péntek lévén ismét a Kossuth rádió mikrofonja elé ült Orbán Viktor. A magyar miniszterelnök értékelte a szlovák kollégája, Robert Fico elleni szerda délutáni merényletet, Hszi Csin-ping kínai elnök múlt heti látogatását és az orosz–ukrán háború legfrissebb fejleményeit is.
Makro / Külgazdaság Benzinár: ijesztően közömbösek az autósok
Buksza blog | 2024. május 16. 18:53
Hiába érzik az emberek egyre jobban a klímaváltozás hatásait és hiába próbálja az OPEC+ olajkartell minél magasabban tartani a fekete arany árát, az emberek tovább növelik az üzemanyag-fogyasztásukat.
Makro / Külgazdaság Mit szól majd Orbán Viktor, ha meglátja ezt?
Csabai Károly | 2024. május 16. 05:53
Átmenetinek bizonyult az Európai Unióban viszonylag hosszabb időn át sereghajtó hazai infláció nemzetközi összevetésben való előrelépése. Míg márciusban még tizenöt európai országban volt magasabb az éves fogyasztóiár-index, mint nálunk, addig áprilisban már csak nyolcban az adataikat cikkünk megjelenéséig közzétett 38 állam közül – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből.
Makro / Külgazdaság Ez nem „bezzegrománia”
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 14:43
Az ikerdeficit okozza a legnagyobb fejfájást keleti szomszédunkban.
Makro / Külgazdaság Nagy Márton lefordulna a székről: ahol örülnek a 289 százalékos inflációnak
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 10:53
A jegybanki alapkamatot 40 százalékra lehetett így visszavágni, az IMF is dicsér, hitelt is ad, miközben a kiskereskedelmi forgalom 20 százalékkal zuhant.
Makro / Külgazdaság Lélektani határ felé közelednek a benzinárak - ne tankoljon péntekig, akinek kedves a pénztárcája
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 09:59
Mutatjuk, mennyivel lesznek olcsóbbak az üzemanyagok.
Makro / Külgazdaság Már megint irigykedni kell Romániára?
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 09:48
Itt vannak az első negyedéves adatok a szomszédból.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG