4p
Míg a magyar külügyminisztert nem fogadták múlt héten a washingtoni külügyminisztériumban, a baltiak delegációjával mind a külügy-, mind a védelmi miniszter tárgyalt. A CEU vesszőfutása csak tovább ront a kétoldalú viszonyon. Washington már tavaly a budapesti nagykövetség első beosztottjának egy orosz-szakértő diplomatát küldött, aki tegnap kiállt a CEU zavartalan hazai működése mellett.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) által közreadott képen Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter és Szemerkényi Réka washingtoni magyar nagykövet felavatja Magyarország új washingtoni nagykövetségének épületét 2017. március 21-én. MTI Fotó: KKM

A Külgazdasági és Külügyminisztérium megerősítette, hogy hazánk washingtoni nagykövetét, Szemerkényi Rékát idő előtt hazarendelték. A stratégiai jelentőségű állomáshelyet a külgazdasági és külügyminiszter helyettese, Szabó László veheti át, aki csak 2014 óta ismerkedik a diplomácia rejtelmeivel. Szemerkényinek várhatóan június végén haza kell utaznia.

Komoly kádert szedett most le a fideszes politika, hiszen Szemerkényi volt még 1998-2002 között Orbán nemzetbiztonsági főtanácsadója. Elméletileg jó állt nagykövet-asszony csillagzata odakint is, hiszen nemrégen nevezték ki Trump mellé nemzetbiztonsági tanácsadónak azt a Gorka Sebestyént, aki Szermerkényivel együtt lett még 1992-ben Joó Rudolf államtitkár kabinetjének tanácsadója a hazai Honvédelmi Minisztériumban.

Szíjjártó felsülése

Nem akármilyen kétoldalú relációról van szó gazdasági téren Washington és Budapest között, hiszen már több mint kilencmilliárd dollárnyi amerikai beruházás van Magyarországon, és 1650 amerikai vállalat több, mint százezer magyar munkavállalót foglalkoztat. De az, hogy komoly zavar van a kétoldalú politikai kapcsolatokban, már napnál világosabban mutatkozott meg a múlt héten. Szíjjártó Péter miniszter ekkor adta át az új nagykövetségi épületet Washingtonban, de hivatalos útja ellenére egy árva lélek sem fogadta őt az amerikai külügyminisztériumban. Ezzel szöges ellentétben állt éppen múlt héten a balti országok külügyminisztereinek látogatása, akik találkoztak mind Tillerson külügyminiszterrel, mind Mattis védelmi miniszterrel.

A francia vezető Le Monde már tavaly augusztusban leírta, hogy Orbán szívesen lenne Trump megkülönböztetett partnere a november 8-i választás után. A francia lap azonban jól látta, hogy a hagyományos amerikai jobboldal bizalmatlanul figyeli Orbán közeledését a Kremlhez. A lap emlékeztetett, hogy McCain szenátor két éve Orbánt neofasiszta diktátornak nevezte.

Trump már defenzívában van

Ahogyan a kiváló amerikai kapcsolatokkal rendelkező Ara-Kovács Attila külügyi szakértő megírta a minap, az apparátusból kiszivárgó hírek szerint Szijjártó múlt heti látogatásának első számú célja az volt, hogy intézzen el Orbánnak egy fehér házi fogadtatást, azaz egy hivatalos találkozót Donald Trumppal. A magyar vezetés számára ugyanis nagyon visszaütött a tavaly nyári tusnádfürdői, Trump melletti kiállást követő elbizakodottság és egyre nehezebb megmagyarázni a híveknek, hol is késik ez a megtisztelő meghívás.

Ara-Kovács szerint Orbánt a meghatározó republikánus politikusok nagy többsége elviselhetetlen figurának tartja, sőt az oroszok ügynökének. Így a magyarországi CEU-s hajsza orosz kapcsolatainak feltárulása után Trump - aki e téren is védekezni kényszerül - nem hívhatja ki maga ellen a végzetet azzal, hogy egy kelet-európai kisállam oroszbarát vezetőjével kezet rázzon. Ha mégis meghívná Washingtonba, azzal a Republikánus Pártnak és az ottani liberális sajtónak üzenne hadat.

Washington kiáll a CEU hazai működése mellett

Káncz Csaba

Orbán túlzott Kreml-barátságára adott reakcióként értelmezhető az is, hogy Washington már tavaly az itteni nagykövetség első beosztottjának egy korábban Moszkvában többször is szolgált, a putyini nyomulást jól ismerő karrierdiplomatát küldött. David J. Kostelancik egy chicagoi szlovák nemzetiségű családból származik és korábban többször is dolgozott a moszkvai amerikai követségen. Oroszország (beleértve az orosz hírszerzés) szakértőjének számít, és diplomáciai körökben általános a vélekedés, hogy azért küldték Budapestre, hogy közeli rálátása legyen az amerikai diplomácia részéről túlzottan is bizalmasnak ítélt Orbán-Putyin kapcsolatokra. Kostelancik tegnap közleményt tett közzé a CEU-t ledaráló törvényről, amelyben leszögezi, hogy az Egyesült Államok továbbra is kiáll az egyetem zavartalan működése mellett Magyarországon.

Káncz Csaba jegyzete

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Napok kérdése és kiderülhet, mennyi lesz a minimálbér
Privátbankár.hu | 2025. november 26. 17:57
Közel a megállapodás a tárgyaló felek szerint.
Makro / Külgazdaság Meghúzzák a határt: betiltaná a gyerekeknek a közösségi médiát az Európai Parlament
Vámosi Ágoston | 2025. november 26. 16:55
Tiltással kellene szankcionálni azokat a közösségimédia- és videómegosztó platformokat, amelyek nem felelnek meg az uniós szabályoknak. Erről is döntött az Európai Parlament szerdán, és az is kiderült: minden negyedik gyerek okostelefon-függő.
Makro / Külgazdaság Ismét izgulhatunk, fontos döntés előtt áll a magyar gazdaság
Imre Lőrinc | 2025. november 26. 16:34
Mindössze 0,2 százalékkal nőhet idén a magyarországi GDP, jövőre pedig 2 százalékos növekedésre számít az Erste. Az infláció átmenetileg benézhet a Magyar Nemzeti Bank célsávjába, miközben az 5 százalékra megemelt GDP-arányos hiány még annál is magasabb lehet jövőre, mint amit Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter nemrég bejelentett. A forint viszont nemcsak az év végéig, hanem azt követően is erős maradhat.
Makro / Külgazdaság Mit rejthet a Tisza gazdasági csomagja? Itt nézheti élőben Petschnig Mária Zita válaszát
Privátbankár.hu | 2025. november 26. 15:17
A közgazdász, a Pénzügykutató Zrt. tudományos főmunkatársa fél 4-től a Klasszis Média YouTube-csatornáján válaszol a mi és olvasóink, nézőink kérdéseire.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter fontos bejelentést tett: rengeteg olajat küld Szerbiába a Mol
Privátbankár.hu | 2025. november 26. 14:09
Kisegítik az ellátási nehézségekkel küzdő szomszédot.
Makro / Külgazdaság Késve, de megjött a Trump-deficit adat
Privátbankár.hu | 2025. november 26. 12:30
Az amerikai kormány 284 milliárd dolláros hiányt jelentett októberre egy olyan jelentésben, amelyet a nemrég véget ért szövetségi kormányzati leállás miatt késve tettek közzé, és amelyben rekordösszegű vámbevételek szerepeltek, miközben bizonyos novemberi juttatások kifizetését előrehozták októberre – közölte a pénzügyminisztérium kedden.
Makro / Külgazdaság Visszasírják az olcsó indiai és vietnámi munkaerőt a kisebb cégek
Imre Lőrinc | 2025. november 26. 08:31
Idén január 1-jétől a kormány jelentősen szigorította a külföldi vendégmunkásokkal kapcsolatos szabályokat. A munkaerőkölcsönző-cégek már csak Grúziából, Örményországból és a Fülöp-szigetekről hozhatnak be harmadik országbeli munkavállalót. A Magyarországon gyárakat építő nagy kínai beruházókat nem kell sajnálni, de a kis- és közepes vállalkozások kifejezetten nehéz helyzetbe kerülhetnek.
Makro / Külgazdaság Mi az igazság: mit tennének Magyar Péterék? Ma délután Klasszis Klub Live Petschnig Mária Zitával
Privátbankár.hu | 2025. november 26. 08:09
A Pénzügykutató Zrt. tudományos főmunkatársa 15 óra 30-tól élőben válaszol a mi és olvasóink, nézőink kérdéseire. Hangoljon a Klasszis Média YouTube-csatornájára!
Makro / Külgazdaság Veszélyes helyzetben Szerbia, Orbán Viktorral tárgyal az elnök szerdán
Privátbankár.hu | 2025. november 25. 19:20
Szombaton leállhat a pancsovai kőolajfinomító, ha az amerikai OFAC-tól nem kap operatív engedélyt az olaj- és gázipari óriáscég, a NIS. És ez még nem minden: a másodlagos szankciók a Szerb Nemzeti Bankot és a NIS-szel kapcsolatban álló bankokat is érinthetik.
Makro / Külgazdaság Lesújtó képet mutat Magyarországról a legfrissebb jogállamisági jelentés
Privátbankár.hu | 2025. november 25. 16:26
A bírói függetlenség sérül, burjánzik a korrupció, és AI-generált reklámok veszélyeztetik a választások tisztességességét. Megjelent a Strik-jelentés, ami a magyarországi jogállamiság helyzetének legfrissebb állapotát mutatja be.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG