Londoni pénzügyi elemzők várakozása szerint a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsa a keddi kamatdöntő ülésen nem módosítja a 0,90 százalékos alapkamatot, sem a monetáris eszköztár többi elemét, később azonban nem kizárt további enyhítés, akár kamatcsökkentés formájában is.
A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piacokkal foglalkozó elemzői azzal számolnak, hogy a monetáris tanács a keddi ülés utáni közleményében megerősíti a jelenlegi alapkamat hosszú távú fenntartásának szándékát.
A legutóbbi makroadatok és piaci mozgások nem adnak sok okot a monetáris alapállás módosítására: az októberben mért 1 százalékos tizenkét havi infláció valamelyest meghaladta az MNB várakozását, az amerikai elnökválasztás váratlan eredménye nyomán gyengült a forint, és mindez rövid távon enyhíti az MNB-re a nem konvencionális monetáris enyhítés érdekében nehezedő nyomást.
Hosszú, unalmas időszak
A JP Morgan londoni elemzői ugyanakkor továbbra is azt valószínűsítik, hogy az MNB folytatja a likviditás kiszorítását a háromhónapos jegybanki betéti eszközből az ebben elhelyezhető banki likviditástömeg felső határának újabb kiigazításával. A cég szerint a decemberben meghatározandó új plafon valószínűleg a jelenlegi 900 milliárd forint alatt lesz.
A JP Morgan távlati előrejelzése 2017 decemberéig változatlan, 0,90 százalékos MNB-alapkamattal számol.
Mindenki vár
A Morgan Stanley bankcsoport londoni befektetési részlegének elemzői szerint is a monetáris tanács decemberi ülése ígérkezik inkább eseménydúsnak, a ház a keddi kamatdöntő értekezlettől nem vár érdemi változást. A Morgan Stanley elemzői is arra számítanak, hogy az MNB a jövő hónapban tovább csökkentheti a háromhónapos betétben elhelyezhető banki likviditás felső összeghatárát.
A Goldman Sachs (GS) bankcsoport londoni elemzői a konszenzusnak megfelelően, a 0,90 százalékos alapkamat változatlanul hagyását várják a keddi kamatdöntő ülésre. A harmadik negyedévről közzétett, a piacokon negatív meglepetést keltő első növekedési becslés és a még mindig erős forint miatt megnövekedett esélyét látják annak, hogy a monetáris tanács későbbi ülésein további nem konvencionális enyhítési eszközök alkalmazásáról születik döntés. A londoni elemzői közösségben vannak olyan várakozások is, hogy az MNB jövőre kamatcsökkentésre is elszánhatja magát.