Iveta Radicová kormánya egyebek között a Cargo vasúti teherszállítási vállalatot és hat nagy városi hőerőművet szeretett volna eladni a közeljövőben. További privatizációs projektek - például a Slovak Telekom - is tervben voltak.
Iveta Radicová kormányfő első lépésként leállította azt a pályázatot, amely alapján privatizációs tanácsadókat keresett a kormányzat. Milan Homola, az állami vagyonalap képviselőjének tájékoztatása szerint a döntés közvetlen oka, hogy a parlament lerövidítette a választási időszakot. Véleménye szerint az lenne a korrekt, hogy az ilyen ügyekben a választások után létrejövő új állami szervek döntsenek.
Iveta Radicová kormánya a múlt hét elején az euróövezeti mentőalapról szóló, bizalmi szavazással összekötött voksoláson bukott meg, ahol a parlament nem szavazta meg az euróövezeti pénzügyi stabilitási mechanizmus bővítését. Másodszorra azonban már megszavazták az EFSF jogköreinek bővítését.
Homola szerint a szlovák államkassza így a jövő évben mintegy kétmilliárd euróval alacsonyabb bevétellel számolhat. Mint megjegyezte: csak a Slovak Telekom 49 százalékos részvénycsomagja, amelyet eladtak volna, a várakozások szerint legalább egymilliárd eurót hozott volna az államkasszának. De sokmilliós bevételeket eredményezett volna a városi autóbusz társaságok, a fegyvergyártó DMD Holding eladása, vagy több népszerű fürdőtársaság részleten privatizációja.
A döntésre Lubomít Jahnátek, volt gazdasági miniszter (Smer) így reagált: "Ez a kormány megbukott, így már nincs joga semmiféle kiárusításra. Örülök, hogy legalább az erkölcsüket megőrizték". Robert Fico, az Irány-Szociáldemokrácia (Smer) párt elnöke, volt kormányfő ismételten leszögezte, hogy pártja ellenzi az állami vagyon eladását, s a jövőben sem kíván semmit privatizálni.
MTI, Privátbankár