4p

A legforróbb, legaktuálisabb téma az üzleti életben!
Fenntarthatóság 2024 – ESG: a szabályozási kihívástól az üzleti lehetőségig

Jöjjön el és hallgassa meg a legjobb szakértőket,
ismerje meg a vállalatok és a pénzügyi szektor legjobb gyakorlatait!

2024. október 1. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az eddig látszólag stabilan működő Bitstamp kereskedési platformtól 19 ezer egységet loptak el, működését egyelőre felfüggesztette. Így az Mt. Gox után ez már a második bitcoin tőzsde, amelyik kidőlni látszik. A szuperpénz árfolyama pedig szépen ereszkedik.

Mi is ez?

A bitcoin néhány éve tűnt fel a piacon, egy olyan termék, amelynek működését nem könnyű megérteni, ezért szinte bármilyen elméletet rá lehet aggatni. Ezt meg is tették azok, akik létrehozták, majd időben vettek. Magasztalni kezdték, mint a jövő fizetési eszközét, és a lufi fújáshoz már nem is kellett más. A szokásos őrületek mintájára robogott fel az árfolyam a kezdeti 0-ról 1100 dollár fölé, ott durrant a lufi, azóta stabilan esik az ár, most éppen 260 dollár körül van. Már ahol lehet még kereskedni vele.

Nézzük, mi ez a bizonyos instrumentum. A kitalálói zseniális módon kerestek egy véges elemből álló matematikai sorozatot, annak elemeit létrehozták elektronikus, számítógépes formában, tárcákat létesítettek hozzá, és kinevezték pénznek, valutának. Az elmélet, amit hozzáfűztek, az volt, hogy miután véges darabszámú egység van, ráadásul egy pénznemhez képest meglehetősen kevés, nem tud elinflálódni.

Nem stimmel

Csakhogy az elmélet több szempontból sántít. Az, hogy véges a mennyiség, legalább annyira hátrány, mint előny. Egy hagyományos pénzből ugyanis normál esetben annyit bocsátanak ki, hogy adott árszínvonal mellett az nagyjából fedezze az adott területen (országban, zónában) megvásárolható áruk és szolgáltatások értékét.

Ez a bitcoinnál fel sem merülhet. Eleve meghatározhatatlan, hogy mik azok az áruk és szolgáltatások, amik megvehetők érte. Szabályozás és az ehhez kötődő bizalom hiányában teljesen esetleges, hogy ki fogadja el, ki nem. Így, miután felmérhetetlen az ellenértéke, törvényszerű, hogy árfolyama viharos változásokat produkál, mégpedig határok nélkül. E tekintetben sokkal inkább hasonlít egy bizonytalan vállalat spekulatív jellegű részvényére (mondjuk az E-Starra, hogy közeli példát hozzunk), mint egy pénznemre, azzal az eltéréssel, hogy ennek még minimális fundamentuma nincs.

Felmérhetetlen kockázat

Így, miután közelítőleg sem alakulhat ki stabil árfolyama, a kockázata minden más valutához képest végtelen, pénz funkciót nem tud betölteni. Természetesen hagyományos valutáknál is előfordulhat, hogy a kibocsátó állam elinflálja, de olyankor általában bőven van idő arra, hogy a tulajdonosa azt biztonságosabb eszközre váltsa. És ami még nagyobb baj: semmilyen jogi szabályozás nincs a Bitcoinra, ezért a legminimálisabb jogbiztonságra sem számíthat, aki birtokolja. Tehát nem csak hogy értékét bármikor tökéletesen elvesztheti és felhasználhatóságára nincs semmilyen garancia, hanem ami még kritikusabb: biztonságos őrzése és használata sem megoldott. Pénzünk egy bankban alapvetően biztonságban van (ellopni nem tudják, ill. azért a bank felel, az utalások biztonságosak, és végül bankcsőd esetére a legtöbb állam működtet egy bizonyos mértékű betétvédelmi, ill. befektető védelmi alapot). Nos, ez a probléma látványosan jelentkezett a korábbi Mt. Gox, és a mostani Bitstamp botrányban.

Ráadásul több jegybank is felhívta a figyelmet, hogy miután semmilyen garancia nincs a szuperpénzre, mindenki saját felelősségére foglalkozzon vele (az üzenet lényege: leginkább kerülje). A problémát a kialakult botrányok miatt egyre többen ismerik fel, akinek van, szabadul a csodapénztől, az árfolyam szépen esik. Kerüljük mi is, ill. csak a kalandvágyók foglalkozzanak vele. Ők is kezeljék úgy, mint egy olyan pozíciót, ahol tisztában vannak vele, hogy a potenciális nagy nyereséggel szemben azt a kockázatot vállalják, hogy befektetett pénzük akár teljes egészében is elveszhet.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor A támogatott konstrukciók tartják szinten a kisvállalkozói hitelpiacot
Gergely Péter | 2024. szeptember 28. 18:39
Miközben a teljes vállalati hitelportfólió több mint 6 százalékkal növekedett a június végéig számolt egy év alatt, addig a kis- és középvállalkozói állománynál csak stagnálásra futotta. Az pedig, hogy egyáltalán sikerült szinten tartani az állományt, egyértelműen a Széchenyi Kártya Programnak köszönhető: a támogatott konstrukciókkal ugyanis a piaci forinthitelek nem tudnak versenyezni, így az új kihelyezések döntő többségét az előbbiek adják.
Pénzügyi szektor Leminősítette Izraelt a Moody's a háború miatt
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 28. 09:48
Megvonta Izraeltől az elsőrendű „A” államadós-osztályzatot a Moody's Ratings, írja az MTI.
Pénzügyi szektor A magas banki profit nyomában
Oszlay András | 2024. szeptember 27. 15:16
Miért tudott a magyar bankszektor egy recessziós évben kimagasló profitot elérni? Különlegesen jó üzleti döntések vagy inkább egyedi külső körülmények állnak az elmúlt másfél év kimagasló eredményessége mögött?       
Pénzügyi szektor Magyar-kínai banki együttműködés
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 26. 17:03
Együttműködési szándéknyilatkozatot írt alá az MBH Bank és a Bank of China Limited Magyarországi Fióktelepe.
Pénzügyi szektor Újabb több mint nyolcmilliárd forinttal segíti a zöld ingatlanfinanszírozást az MBH Jelzálogbank
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 24. 17:39
Újabb több mint nyolcmilliárd forinttal segíti a zöld ingatlanfinanszírozást az MBH Jelzálogbank. A hitelintézet kedden tartott zöld jelzáloglevél aukcióján az eredetileg meghirdetett 6 milliárd forintot több mint kétszeresen meghaladó érdeklődés mutatkozott, amelyből az MBH Csoport tagja végül csaknem 8,6 milliárd forint értékben fogadott el ajánlatokat. A bevételből kizárólag energiahatékony lakóingatlanok építését, zöldnek minősített használt lakások vásárlását, valamint használt ingatlanok energiahatékony felújítását finanszírozza a bank.
Pénzügyi szektor Varga Mihály sem tudja majd csettintésre csökkenteni a kamatokat
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 16. 15:01
A jegybank elvileg nem úgy működik, hogy a kormány kiadja a megrendelést, a Magyar Nemzeti Bank pedig szó nélkül teljesíti. Erről a témáról is beszélt újságírónk, Vég Márton a Trend FM hétfő reggeli műsorában.
Pénzügyi szektor Nem tartották be, amit az MNB kért, röpült a bírság az MBH Banknak
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 12. 09:54
Elmulasztották a korábbi határozatokban előírt intézkedési kötelezettségeket.
Pénzügyi szektor Az MNB visszavonta egy faktorcég és egy ingatlanlízing-társaság engedélyét is
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 11. 11:26
A vállalkozás kevés szabálynak felelt meg.
Pénzügyi szektor Ma is bármi megtörténhet a forinttal, elér egy határt?
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 11. 07:18
Közel a 400-as határ.
Pénzügyi szektor Tudni szeretné, hogy mire is jó a biztonsági audit?
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 10. 11:22
A Smart Insurance Broker kiváló minőségű auditokat biztosít, amelyek átláthatóságot és olyan betekintést nyújtanak, amelyben egy család tagjai, tulajdonostársok és egyéb kijelölt személyek megbízhatnak. A cég elkötelezett amellett, hogy kivételes szolgáltatást és konstruktív ajánlásokat nyújtson az élet- és vagyonbiztosítási szolgáltatásainak javítása érdekében. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG