4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A viharos gyorsasággal fejlődő másolási technológia lépésre kényszeríti a bankjegyek gyártóit is. Ez azonban csak az egyik oka annak, hogy a jegybankok szinte folyamatosan dolgoznak az éppen forgalomban lévő bankjegyeik megújításán. Ez a megújulás hazánkban elsőként a tízezer forintost érinti, amely december elején bukkan majd fel tömegesen a forgalomban. Dr. Mádi László, a Magyar Nemzeti Bank készpénzlogisztikai igazgatója friss cikkében azt mutatja be, miért kell módosítani időről-időre a bankjegyeket - a cikk szerkesztett változatát közöljük.

Egy bankjegy nem csupán fizetőeszköz, nem csak vagyont megtestesítő érték, hanem használati tárgy is. Olyan tárgy, amelynek születése és halála van, amely kopik, elhasználódik, elavul, s logisztikai - azaz szállítási, tárolási, őrzési (biztonsági) - költségei vannak. Ha elfogadjuk azt a tényt, hogy a bankjegy is termék, akkor ebből a szempontból ugyanúgy tekint-hetünk rá, mint az autóra vagy éppen a mobiltelefonra. Azaz le kell gyártani ezt a terméket is - írja a szakember.

Amikor még extra volt a színes fénymásoló...

A külső körülmények lényegesen megváltoztak az elmúlt 15-20 év alatt. Azért szerepel itt ez az időtáv, mert a jelenlegi bankjegysorozatunk első címlete – amely ugyancsak a tízezres volt – több év előkészítő munkája után, 1997-ben jelent meg a forgalomban. „Ráncfelvarrásokra” ugyan már többször is sor került, de ennyi idő után a nemzetközi sztenderdek alapján már igencsak indokolt az átfogó fejlesztés.

Mi változott ennyi idő alatt? A ’90-es években alig ismertük a színes fénymásolót, ugyanakkor manapság szinte minden irodában működik egy-egy ilyen készülék, és ez jelentősen megnöveli a bűnügyi kockázatot, hiszen a bank-jegyhamisítások többségét nem nyomdatechnológia felhasználásával, hanem „egyszerű” papíron, fénymásolóval követik el.

A megújított 10 ezer forintos bankjegy. Kép forrása: MNB

Az sem mellékes körülmény, hogy napjainkban – ellentétben a 15-20 évvel ezelőtti helyzettel – már nem kézi feldolgozással kezelik a pénzt, hanem professzionális feldolgozók nagy teljesítményű gépekkel szűrik ki az elhasználódott, esetleg a hamisítás szempontjából gyanús bankjegyeket a forgalomból. Magyarországon is sorra jelennek meg újabb és újabb ATM-ek, jegykiadó automaták, és ezeknek a gépeknek a szoftverei szinte hónapról hónapra megújulnak.

Nem csak az számít, van-e rajta hologram

A bankjegyek – így hazai bankjegyeink is – háromszintű védelemmel rendelkeznek. Az első az „utca emberének” szintje, aki néhány elem segítségével (vízjel, hologram, fémcsík) általában meg tudja állapítani a fizetőeszközről, hogy hamis-e, vagy valódi. A második szint az un. professzionális felhasználóké (ők a pénztárosok), akik alapvetően tapintással, illetve az UV-A és UV-C lámpáik segítséggel azonosítják a valódi bankjegyeket. Mindezek túl pedig létezik egy sokkal komplexebb védelem: a gépi feldolgozás azonosító rendszerének rendkívül alapos vizsgálata.

Nem jó, ha a forint a környék legrégebbi bankjegye

A másik fontos körülmény - ami a 2009-es stratégiai jelentőségű első bankjegyfejlesztési MNB-döntés mögött meghúzódott -, az az ismert szabály, hogy „aki lemarad, az kimarad”. Ha a környező országokban fejlesztik a bankjegyeket (elég csak a közelmúltban Romániában, illetve napjainkban az euroövezetben – azaz a szomszédos Szlovákiában, Ausztriában vagy Szlovéniában –, illetve Lengyelországban zajló fejlesztésekre gondolni), akkor már nem megkerülhető a jegybanki döntéshozók felelőssége, hogy fenntartsák a magyar fizetőeszköz technikai biztonságosságát.

Ahogy a bankjegyek alapanyagául szolgáló biztonsági papír gyártása a papírgyártás legmagasabb szintje, úgy a bankjegy maga is „csúcstermék”, vagyis előállítása különleges technológiával történik, s a tervezésénél évekre előre kell gondolkodni. Vagyis nem akkor kell kapkodni, amikor már nagy a baj.

Nagyon valószínű, hogy a következő bankjegyfejlesztéssel már nem szabad 17 évet várnunk - írja Dr. Mádi László.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Garantiqa.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Bajban az elfoglalt családok, ahol beteg egy idős hozzátartozó
Natív tartalom | 2024. november 21. 10:53
Ki ne ismerne olyan családot, amely bajba került egy idősebb hozzátartozó váratlan betegsége miatt? Most egy merőben új lehetőség segítheti az idősgondozói ellátást Magyarországon. Huszár Viktóriával a Golden Palace Göd Kft. ügyvezetőjével beszélgettünk.
Pénzügyi szektor Terjeszkedik a Rotschild, ez az új célpont
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 08:47
A gazdagokra ugranak.
Pénzügyi szektor Mérföldkövet ért el a K&H Bank
Privátbankár.hu | 2024. november 18. 14:32
A pénzintézet ügyfeleinek száma 2024 szeptember végére átlépte az egymilliót
Pénzügyi szektor Szoboszlai Dominik menedzsere megerősítette a hírt
Privátbankár.hu | 2024. november 13. 16:09
Lapcsoportunk megkeresésére, miszerint megszűnik Szoboszlai Dominik e-sporttal foglalkozó cége, Esterházy Mátyás sportmenedzser, üzletember az alábbi választ adta. 
Pénzügyi szektor Még inkább bevásárolta magát az MBH Bank a Fundamentába
Privátbankár.hu | 2024. november 11. 18:35
Több hónapos együttműködés után.
Pénzügyi szektor Választhatnak a magyar autósok: 32 800 vagy 46 600 forint?
Privátbankár.hu | 2024. november 11. 11:24
A november 2-án kezdődött év végi kgfb-kampány első hetében a személygépkocsival rendelkező ügyfelek 32 800 forintos átlagdíjon kötöttek új szerződést, miközben biztosítójuk átlagosan 46 600 forintos díjat ajánlott számukra – közölte az Insura.hu biztosításközvetítő. 
Pénzügyi szektor Lehúzza a rolót Szoboszlai Dominik cége
Privátbankár.hu | 2024. november 8. 16:04
Utolsó napjait éli a nagy reményekkel indult DomiNation Esport Kft., amelyet 2021-ben alapított a Liverpool magyar futballistája.
Pénzügyi szektor A Covid óta másodszor csökkentett kamatot a Bank of England
Privátbankár.hu | 2024. november 7. 14:37
A várakozásoknak megfelelően negyed százalékponttal 4,75 százalékra csökkentette alapkamatát a Bank of England.
Pénzügyi szektor Ön UniCredit-ügyfél? Akkor most elégedetten dörzsölheti a tenyerét
Privátbankár.hu | 2024. november 6. 17:21
Újabb rekorddal zárta a harmadik negyedévet a bankcsoport.
Pénzügyi szektor Elfogyott a türelem, alaposan megleckéztetné a bankokat a svájci kormány
Privátbankár.hu | 2024. november 6. 15:07
Ahogy az korábban kiszivárgott a médiába, a svájci kormány bekeményít az ország nagybankjaival szemben azt követően, hogy egyiküket tavaly az adófizetők pénzét betolva kellett kivakarni a csődből.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG