29 milliárdos veszteség - de megúszták a tőkeemelést
A K&H Csoport az egyszeri tételek nélkül 28,2 milliárdos eredményt ért volna el, szemben az előző évi 18,5 milliárd forinttal. Az árfolyamrés és az egyoldalú kamatmódosításokra megképzett 70,9 milliárd forintos rendkívüli céltartaléknak köszönhetően ugyanakkor a bank nettó vesztesége végül 29,1 milliárd forint lett – jelentette be Hendrik Scheerlinck, a csoport vezérigazgatója. Az utolsó negyedév eredménye 3,4 milliárdos pluszt mutat – ez ugyanakkor elmaradás a III. negyedévi 7,9 milliárd forinthoz képest.
A bank a tavaly rendkívüli elszámolásokat tőkeemelés nélkül tudta megtenni: a tőkemegfelelési mutató ugyanakkor 14,7 százalékról 12,6 százalékra olvadt, de továbbra is magas. Ilyen helyzetben természetes, hogy a tulajdonos KBC - Belgium és Csehország után - 3. hazai piacának tekinti Magyarországot, így hosszú távra tervez. Nekünk nem kell restrukturálással foglalkoznunk, csak az üzleti pozíciók erősítésére kell koncentrálnunk - mondta Hendrik Scheerlinck.
Adják a hitelt - csak legyen, aki viszi
A bank tavaly 315 milliárd forintnyi új hitelt folyósított, aminek következtében a piaci részesedése 8,5-ről 9,6 százalékról nőtt. A bank a piacon elsőként külön soron jelentette meg a hitelállomány a lakossági devizahitel-elszámolás nélküli, illetve az elszámolás utáni mértékét. Eszerint a 2013-as 1370 milliárdos hitelállomány alapesetben 4,9 százalékkal, 1437 milliárd forintra nőtt, ám az elszámolás után a 67 milliárd forintos növekmény 12 milliárd forintra csökken. Az új lakáshitelek folyósításában a K&H tavaly év végén már 16,6 százalékos piaci súlyt képviselt. A bank egy év alatt megduplázta jelzálog-kibocsátását, miközben a piac nagyságrendileg 50 százalék körüli mértékben bővült.
A vállalati hitelek terén komoly hangsúlyt kapott az MNB Növekedési Hitelprogramja – a pénzintézet a leszerződött hitelállomány 20 százalékát, 116 milliárd forintot közvetített ügyfelei felé. Bár az nhp egyértelműen segített, a hazai kis- és középvállalkozások hitelfelvételi kedve továbbra is visszafogott – emlékeztetett a vezérigazgató a K&H kkv-bizalmi index felmérés eredményeire. Ennek ellenére a legjelentősebb, 22 százalékos hitelbővülést épp a kkv-üzletág tudott felmutatni.
1600 milliárdnyi betét és 984 milliárdnyi állampapír
A bank betétállománya alapesetben 6,5 százalékkal növekedett, ám összességében a betétállomány 1728 milliárd forintról 1621 milliárd forintra csökkent, ami mögött az áll, hogy immár nem betétekben van a KBC alapok egy részének vagyona. A lakossági betétek terén a bank részesedése 7,1 százalékról 7,3 százalékra bővült, míg a vállalati betétállomány piaci részesedés 11,7 százalékról 11,6 százalékra csökkent. Utóbbiak állománya 449 milliárd forintról 260 milliárdra csökkent. Fontos ugyanakkor látni, hogy a K&H év végén összesen 984 milliárd forintnyi állampapír-állománnyal rendelkezett.
K&H Biztosító: itt tiszta a sikerév A K&H Biztosító 2,5 milliárd forintos adózott eredményt ért el, amely 13 százalékos növekedést jelent. A biztosító költségei mindössze 2 százalékkal tudtak növekedni a megugró értékesítés ellenére. |
Összességében a hitel/betét arány kismértékben romlott a növekvő hitelaktivitásnak köszönhetően, ugyanakkor a 62 százalékos hitel/betét arányra továbbra is büszke lenne bármely bank.
A bank nettó kamatbevételei 6,2 százalékkal, 81,9 milliárd forintra nőttek, a nettó díjbevétel 51,7 milliárdos értéke 4,7 százalékos növekedést jelent. A nettó kamatbevétellel kapcsolatban Gombás Attila ismét jelezte, hogy ennek a sornak növekedése a swap-elszámolásoknak köszönhető. Enélkül a kamatbevétel a tavalyi szinten marad. Ugyancsak fontos bejelentés, hogy július 1-től a bank a kamateredményben nem veszi figyelembe azt az összeget, amelyet a Kúria döntésből eredő törvény kapcsán tisztességtelenül számol fel.
Kevesebb a rossz hitel
A bank hitelezési céltartaléka harmadával, a 2013-as 22,8 milliárd forintról 15,1 milliárd forintra csökkent. A nem teljesítő hitelek aránya 1,7 százalékkal, 16,5 százalékról 14,7 százalékra csökkent - egyedül a lízing-portfólió az, ahol növekszik a rossz hitelek állománya. A vállalati és kkv-hiteleken belül mindössze 6,4 százalékos a nem teljesítő hitelek állománya, amely szektorszinten is a legjobbak között van.
A Kúria döntése alapján meghozott törvény nyomán az ügyfeleknek kisebb kamatokat számolhat fel a bank, emellett - miként az fent látszik - mintegy 55 milliárdos hitelállomány esik ki, illetve a forintosítással kapcsolatos kamat-sapka számítás szintén csökkenti némiképp a banki bevételeket. Ennek kapcsán a bank most úgy számol, hogy mindezek a hatások az éves nettó kamateredményben évente 9-10 milliárdos kiesést fognak okozni - mondta Hendrik Scheerlinck a Privátbankár.hu kérdésére.
Amin a K&H is nyerhet
Mi volt a reggelin? A délelőtti jegybank-bankok megbeszéléseken egyebek közt a növekedési hitelprogram kiterjesztéséről zajlottak tárgyalások, és arról, hogy miként tudják a gazdasági növekedést segíteni a bankok, de bővebbet - az ott megkötött megállapodás értelmében - nem akart elmondani a vezérigazgató, aki szerint a kommunikáció e tekintetben a jegybank feladata. |
A forintosítás és az elszámolás ugyanakkor lehetőséget is jelent. A vezérigazgató szerint az eddigi adatokból egyértelmű volt, hogy a bank komoly szereplő akar lenni a jelzáloghitelek terén. Az eddigi eredmények is egyrészt annak voltak köszönhetőek, hogy ügyfeleik a bank hiteleivel refinanszírozták korábbi kölcsöneiket - az új üzletek nagyjából 50 százaléka kapcsolódik hitelkiváltáshoz. A mostani helyzetben a bank szintén lehetőséget lát ebben -, de továbbra is szigorú kockázatvállalás mellett keresik az új ügyfeleket.
A bankadóval kapcsolatban egyelőre híreket hallunk, a jogszabályok őszre várhatóak. A hírekben meghatározott mértékek alapján a K&H által fizetett bankadó mértéke 40-50 százalékkal csökkenhet a 2014-ben megfizetett 15,8 milliárd forintról - nyilatkozta Gombás Attila pénzügyi vezető.