Európa szerte egyre inkább teret nyer a készpénzmentes fizetés iránti igény, amely az ezt az igény kezelni tudó infrastruktúrára és kereskedelmi szokásokra is kihat. Európa vezető és hazánk egyetlen bankfüggetlen bankkártya SIX Payment Services összeállítása szerint ugyanakkor az egyes uniós államokban más-más kihívással találkoznak az elektronikus fizetés támogatói.
Magyar vezető a régió élén A közelmúltban változás történt a SIX hazai és régiós vezetésében. A svájci központú vállalkozás Molnár Tamást, a SIX Payment Services magyarországi fióktelepének eddig ügyvezető igazgatóját nevezte ki a cég Közép-Kelet-Európa régiós új piacokért és partnerkapcsolatokért felelős igazgatójává. A magyarországi fióktelep vezetését a cég korábbi értékesítési igazgatója, Ács Zoltán vette át. A társaság régiónkban Magyarországon, Lengyelországban és Szlovéniában már fióktelephellyel is rendelkezik, de megjelent Csehország, Horvátország és Szlovákia piacán is. |
A konzervatívok
Németországban a bizalmatlanság a fő akadály – míg az angolszász országokban általános a bankkártya-használatot előrerepítő hitelkártya-használat, a németek nem szeretnek eladósodni, így a hitelkártyák iránt sincs túl nagy kereslet. Ha pedig ez így van, akkor a bankkártyás fejlesztések sem olyan fontosak, az ügyfelek bizalmatlanok az újdonságokkal – mint például az érintésmentes kártyás fizetés – iránt. Ahol Németországban komoly az áttörés, az az on-line vásárlások: a németek lelkes online vásárlók, és ilyenkor természetesen kártyával fizetnek.
Svájcban, Luxemburgban és Liechtensteinben magától értetődő a készpénzmentes fizetés – és az utóbbi években az online vásárlások aránya is jelentősen megnőtt. Az eltérő deviza miatt főként a svájciak és a liechtensteiniek számára éri meg kártyával fizetni, mert így Európában nem kell devizáról gondoskodniuk. Miután gazdag országokról van szó, a kártyabirtokosok zöme betéti kártyájáról költ, ám épp ezért a hitelkártyák még jelentős növekedési potenciállal bírnak. Lassan az új technológiák, például a mobiltelefonnal történő fizetés, is elfogadottá válnak.
Ausztriában szintén elsősorban betéti kártyával fizetnek az emberek, itt már komoly előrelépés látható az érintés nélküli és mobiltelefonos fizetés terén is. Ugyanakkor még mindig jelentős a belső piac védelme: sok elfogadóhelyen továbbra is csak a Maestro plasztikok használhatóak a hazai (osztrák) kibocsátású kártyák mellett a terminálokon.
Pre-paid kártyára vált a készpénzben hívő olasz
Olaszországban a készpénz a király, de a fizetőkártyák használata is egyre gyakoribb. Főként a prepaid kártyák kedveltek. A bankok és a posta előszeretettel bocsátanak ki ilyen kártyákat, mivel sok olasznak nincs bankszámlája, és így csökkenthető a hitelezési kockázat. A MasterCard minapi budapesti konferenciáján elhangzott: a pre-paid kártyákat az országban jelentős számú bevándorló is használja, akiknek egyébként a banki azonosítási procedúra kötöttsége miatt nem lenne módja rendes bankszámlát nyitni. Bár a korábbi 50 euró feletti vásárlások készpénzben történő fizetésének tilalma nem vált be, de tény, hogy a feketegazdaság és a korrupció visszaszorítása miatt az ezer euró feletti összegeket nem lehet készpénzben fizetni.
Készpénzzel fizetne? Menjen máshova!
Hogy van hova fejlődni, azt Skandinávia példája mutatja: itt az élet minden területén dominál a kártyás fizetés, sőt gyakran ez az egyetlen rendelkezésre álló fizetőeszköz, és a kereskedelem vagy a vendéglátóipar területén általában nem is látják szívesen a készpénzes fizetést. Ennek okaként az északiak a higiéniát, a biztonságot, a kényelmet és bűnözés megnehezítését nevezik meg.
Amikor a lemaradásból előny kovácsolható
Magyarország és Lengyelország annak előnyeit élvezi, hogy az elmaradott infrastruktúra miatt mostanság kell fejlesztenie a készpénzmentes infrastruktúráját, amelynek köszönhetően most a legmodernebb technológiát tudják meghonosítani – mindkét országélen jár például az érintésnélküli kártyák forgalmazásában. Ezek az országok ily módon átugrottak egy technológiai generációt, s az emberek is általában gyorsabban fogadják el az új technológiákat. Ennek ellenére magas a készpénzes fizetések aránya – a SIX meglehetősen megkérdőjelezhető adatai szerint Lengyelországban a 90 százalékot is eléri.