Március elsejétől a pénzügyi intézményeknek el kell kezdeniük az elszámolást a devizahiteles ügyfeleikkel. Ennek első lépése, hogy április végéig ki kell küldeniük a tájékoztató leveleket az érintett ügyfeleknek - emlékeztetett a Nemzetgazdasági Minisztérium sajtótájékoztatóján Varga Mihály. A miniszter szerint az Alkotmánybíróság kimondta, hogy az elszámolási törvény összhangban van az Alaptörvénnyel, így a most még zajló jogi megoldások után további lehetőség már nem áll majd a bankok rendelkezésére, hogy elkerüljék a törvény alkalmazását. Varga Mihály a Privátbankár.hu kérdésére elmondta: nincs tudomásuk arról, hogy bármely bank más, nemzetközi fórum elé vinné a kérdést.
Nagy a szórás
A miniszter felhívta a figyelmet arra, hogy minden egyes szerződés egyedi, így az átlagos 25 százalékos visszatérítésben nagy szórás lehet: 10 és 40 százalék között mozoghat a szerződés annak fényében, hogy mikor vette fel az adós a hitelt, milyen volt a törlesztés, hányszor és milyen mértékben emelte a kamatokat az adott bank.
Az internetes kalkulátorok durva becslésre sem jók - ezt mutatták ki az NGM vizsgálatai - hívta fel a figyelmet a miniszter.
Komoly logisztikai kihívás
A hitelintézeteknél 2,4, míg a pénzügyi vállalkozásoknál további 600 ezer szerződést érint az elszámolás és a forintosítás - ez a deviza és a forinthiteleket egyszerre érinti. Van olyan bank, ahol 16 tonnát tesz ki az elszámolási levelek súlya - jellemezte a hihetetlen logisztikai és informatikai feladatok súlyát Varga Mihály. A bankok ennek ellenére arról tájékoztatták a minisztériumot, hogy a törvényi határidőig - április végéig - mindenképp kiküldik a leveleket. A bankok arról tájékoztatták az NGM-et, felkészültek erre a hatalmas feladatra - mondta a miniszter. Ennek ellenére lehetnek hibák, ezért az ügyfeleknek is figyelemmel kell lenniük arra, hogy az alapvető adatokat pontosan tartalmazzák-e az elszámolási levelek.
Az NGM vezetője a Privátbankár.hu kérdésére elmondta, az elszámolási levelek kézbesítése kapcsán megkeresik majd a Magyar Postát arra kérve őket, hogy lehetőség szerint hosszabb nyitva tartással és későbbi kézbesítéssel, esetleg hétvégi munkavégzéssel segítsék az elszámoló levelek ügyfelekhez juttatását és elkerüljék a tömegeket a Postán.
A visszatérítések miatt a lakosságnál maradó pénzt vagy fogyasztás, vagy megtakarítás formájában segíti majd a magyar gazdaságot - mondta el kérdésre válaszolva Varga Mihály.
Buda-Cash: áthidaló utalási lehetőségek kellenek
A Buda-Cash munkabizottság az NGM és a Belügyminisztérium 3-3 emberéből áll, feladata, hogy felmérje az államnak okozott kár pontos összegét - merthogy egyelőre nem tudható, hogy pontosan milyen összegről van szó. Itt az MNB által feltárt adatokra fognak döntően támaszkodni, ám már az egyes intézményektől is adatokat kértek.
Az önkormányzatok és a nemzetiségi önkormányzatok felé a Kincstár már jelezte: nyissanak máshol számát. Az érintett nyugdíjasok nyugdíját a jövő hónaptól - amíg új bankot nem választanak - a posta fogja kivinni. Ugyancsak átvizsgálják, hogy egyéb juttatások kincstári utalása hogyan oldható meg. Jövő keddig ezekre megoldást kell találni, mivel az utalások zöme 5-én történik - mondta Varga Mihály.
Egyéb kérdések
A reklámadó kapcsán a módosításokat a Parlament gazdasági bizottsága vizsgálja meg.
A vasárnapi bérpótlék kérdésében a munkaadók és munkavállalók álláspontját is meghallgatják. A kormány arra törekedett, hogy a kereskedelemben dolgozók számára biztosítson juttatást arra a 4-5 vasárnapra, amikor a törvény engedi a vasárnapi nyitva tartást, ám időközben kiderült, hogy majdnem minden 4-5 munkavállaló dolgozik vasárnap. Ezért rendkívül fontos, hogy körültekintő szabályozás készüljön, ilyen értelemben foglalkozik a kormány a benyújtott képviselői módosító indítvánnyal - monda Varga Mihály. A cél az, hogy minden tekintetben közérthető legyen a tájékoztatás ezekben az ügyekben.