A bank 2014 decemberében elkezdődött reorganizációjának leglényegesebb eredménye a projektfinanszírozáshoz kötődő, 2013 milliárdnyi nem teljesítő hitelportfolió leválasztása 2015 végén, ez nettó 1,144-ről 802 milliárd forintra csökkentette a teljes hitelállományt, de értékvesztés vonzata rontotta a bank eredményét a könyv szerinti értéknél alacsonyabb értékesítési ár miatt.
Az MKB bankcsoport nettó kamatjövedelme 42,3 milliárd forintot, nettó jutalék- és díjbevétele 26,7 milliárd forintot, a banküzemi költségei pedig 52,9 milliárd forintot tettek ki tavaly a nemzetközi számviteli sztenderdek (IFRS) szerint.
Nincs messze a nulla
A középtávú jövedelmezőség biztosítása érdekében 2015-ben elindított, átfogó költségcsökkentési program már tavaly – a reorganizáció miatti egyedi tételek ellenére is – 2,9 százalékos megtakarítást eredményezett.
A 2015-ös eredményt számos egyedi bevétel, kiadás és értékvesztés, céltartalékolási tétel terheli. A reorganizációból fakadó, egyedi eredmény- és költséghatásokat, illetve a portfolió leválasztása miatt megképzett, jelentős addicionális értékvesztést kiszűrve az MKB bankcsoport közel nullszaldós eredménnyel zárta az évet.
Az MKB tőkehelyzete továbbra is stabil: konszolidált tőke-megfelelési mutatója, az elkönyvelt veszteséget követően, 11,3 százalék volt az év végén.
Változott a fókusz
A lakossági üzletágban minőségi eltolódás zajlott a lakossági számlavezetésben az affluens szegmens irányába. Erősödött a vagyonkezelés szerepe: a befektetési alapok nettó eszközértéke 10 százalékkal emelkedett éves szinten, miközben a növekedés motorjának számító vegyes/részvény, valamint az abszolút hozamú alapoknál 100, illetve 300 százalékot meghaladó volt a bővülés.
Számottevő mértékben, éves szinten több mint 20 százalékkal nőtt a privátbanki üzletág által kezelt vagyon: 2015 végére elérte a 323,8 milliárd forintot, miközben az egy ügyfélre jutó, átlagosan 170 millió forintos érték továbbra is kiemelkedőnek számít a hazai piacon.
A bank tervek szerint haladó reorganizációja 2016-ban lezárul, új tulajdonosok veszik át az irányítást, az év közepéig záruló eljárásban. Az MKB célja közleményük szerint, hogy már rövidtávon újra nyereséges és versenyképes hitelintézetté váljon, minőségi szolgáltatásaival teremtsen értéket ügyfelei és tulajdonosai számára.