A Generali Alapkezelő szakértője elemzésében kiemeli: mivel a hozamkilátások jelentősen csökkentek a fejlett és feltörekvő kötvénypiacokon, a kockázatvállalás várható növekedése tovább hajthatja felfelé a részvényindexeket világszerte. Pallag Róbert az eurózóna válságát tartja a legnagyobb kockázati tényezőnek, ugyanakkor az Európai Központi Bank (EKB) intézkedései várhatóan fenntartják a befektetői bizalmat, elegendő időt biztosítva az uniós intézkedéseknek. A hazai piac a gazdaságpolitikai kockázatok és az alacsony likviditás miatt alulértékelt, a legvonzóbb befektetést a gyógyszergyárak papírjai jelenthetik.
Soha nem látott problémák, soha nem látott válaszlépések
A fejlett piacok problémái 2013-ban is előtérben maradhatnak az alapkezelő szerint: a magas munkanélküliség a fogyasztás helyett megtakarításra ösztönöz, az államadósságok szintje és hosszabb távú finanszírozhatósága pedig megszorításokhoz vezet. A soha nem látott problémák miatt fennmaradhat a legmagasabb szintű monetáris támogatás, mindez pedig további felhajtóerőt biztosít a kockázatos eszközök számára.
Egyelőre lassú, de folyamatos előrehaladás látható az adósságválság megoldásának irányába; mindez az euró további erősödését segítheti, többek között az amerikai dollárral szemben” – véli Pallag.
10% feletti felértékelődés is lehetséges
A globális szinten meghatározó jelentőségű vállalatok bevételeinek és nyereségének egyre nagyobb hányada a feltörekvő piacokról származik, ahol továbbra is jelentős a gazdasági növekedés. A pénzügyi és a technológiai szektort, valamint bizonyos iparvállalatokat tart kifejezetten vonzónak a Generali Alapkezelő, melyek közül kiemelhető egyedi részvények a Blackstone Group (pénzügyi szektor), a BMW és a Ford (autógyártók), a Google és a Yandex (online média), illetve a Samsung Electronics (technológia).
Változatlanul hiszünk a feltörekvő piacok jobb fundamentumaiban és növekedési kilátásaiban, az egyedi befektetési sztorik azonban nem kizárólag az ázsiai vagy latin-amerikai piacokon érhetőek el. Az elmúlt években jobbára a kötvénypiacokra érkező tőkebeáramlásból a részvénypiacok is jobban profitálhatnak a jövőben. Amerika és Európa tőzsdéin 10% körüli, Ázsia bizonyos részein és Japánban ezt meghaladó hozam is lehetséges 2013-ban” – így Pallag Róbert.
Alulértékeltek a hazai blue-chipek, de nem véletlenül
A régió preferált piacának számító lengyelhez képest a magyar blue-chipek árazásába jelentős diszkont épült be, ennek ellenére óvatos megközelítést javasol az Alapkezelő. Az iparág K+F tevékenységének stratégiai szintű elismerése, a gyógyszerkassza megemelése, a gyengülő forint esetén az exporton keresztül megjelenő védettség miatt a magyar részvénypiacon a gyógyszergyártók papírjaiban lát a Generali Alapkezelő szakembere attraktív kockázat-hozam kilátásokat.
A kötvénypiacon elérhető egyre alacsonyabb hozamoknak vonzó alternatívája lehet a Magyar Telekom is, egy kellően magas osztalékjavaslat érkezése pedig tavaszi ralit eredményezhet. A meglévő makrogazdasági és gazdaságpolitikai kockázatok miatt ugyanakkor egyelőre nem látunk komolyabb teret az OTP és a Mol kurzusának emelkedése előtt. A kisebb papírok között az idei év nyertese, a Synergon jövőre is jól teljesíthet, amennyiben folytatódik az új stratégia sikeres megvalósítása – fogalmazza meg a magyar piaccal kapcsolatos várakozásait Pallag Róbert.
Alulértékelt blue-chipek. Rali előtt az MTelekom? Forrás: Privátbankár Dealbook |