A Budapesti Értéktőzsde fő részvényindexe, a BUX szerény, 0,25 százalékos emelkedéssel 39 765,45 ponttal nyitotta a heti kereskedést, a fő részvényindexek vegyesen mozogtak. Egyedül a Magyar Telekom produkált gyenge kezdést, az OTP gyakorlatilag stagnált, míg a Richter fél százalék feletti emelkedést mutatott. A nap nyertesének a korai órákban a Mol tűnik, az olajpapír 1-1,5 százalék közötti emelkedésben ingadozott a nyitást követően.
A legfrissebb árfolyamokat itt találod meg a Privátbankár.hu-n. >>> |
A forint szerény erősödést mutatott a nyitást követően, bár inkább csak oldalazott a 310,10-20-as szint között. Az eurónak ugyanakkor sikerült valamelyest korrigálnia a múlt héten elért veszteségét a dollárral szemben, a nyitásban 1,1615-ön jegyezték a dollárral szemben. Az euró még az EKB bejelentését követően ugrott fejest a betonba, miután Mario Draghiék közölték, hogy bár továbbra sem változtatnak a kamaton, ugyanakkor csökkentik az eszközvásárlási program keretét, a lejárati határidő meghosszabbításával együtt, erről korábban itt írtunk bővebben a Privátbankár.hu-n.
A legfrissebb árfolyamokat itt találod meg a Privátbankár.hu-n. >>> |
Bejött a tőkeemelés
Ahogy arról már korábban írtunk, tőkét emeltek Mészáros Lőrinc cégénél, az Opus Global Nyrt.-nél, ez a lépés pedig különösen jót tett a befektetőknek a Világgazdaság cikke szerint. A cég vezérigazgatója, Ódorné Angyal Zsuzsa szerint az egy részvényre jutó saját tőkemutató 20 százalékkal javult az emeléssel, ami így a társaság minden részvényese számára vagyonnövekményt jelent. A 25 és 310 forintos részvénykibocsátást követően részvényenként 285 forinttal, összesen több mint kétmilliárd forinttal növekszik a részvénytársaság saját tőkéje a tartaléksoron, fűzte hozzá a vezérigazgató.
Európában vihar előtti csend?
A főbb nyugat-európai indexek vegyesen indították a napot, a madridi tőzsde hozta a várakozásokat és mintegy 1,5 százalékos erősödésben indította a hetet. Frankfurt gyakorlatilag stagnált a nyitásban, míg London és Párizs szerény csökkenéssel kezdte a kereskedést. Az indexeket ma az euróövezet októberi gazdasági hangulatindexe befolyásolhatja, ezt ma adja ki az Európai Bizottság gazdasági és pénzügyi igazgatósága. Emellett a német szövetségi statisztikai hivatal ma közli a szeptemberi német kiskereskedelmi forgalmat, valamint a fogyasztói árak októberi alakulásáról szóló adatokat is.
A vegyes-gyenge teljesítmény jó eséllyel egy korrekció a pénteki rali után, ahol Madrid és Milánó zárt gyengüléssel, miután a katalán parlament megszavazta a független "Katalán Köztársaság" létrehozásáról szóló javaslatot. A spanyol szenátus ezt követően feloszlatta a katalán kormányt, ennek részleteiről itt olvashatsz bővebben.
Amerika bezzeg hangos
A pénteki kereskedést az amerikai indexek is nyereséggel fejezték be, hétfőn azonban a gyengülő kínai piacok miatt vegyes indexekkel indult el a globális tőzsdei kereskedési nap. New Yorkban a DJIA30 index 0,14 százalékkal, az S&P500 index 0,81 százalékkal, a Nasdaq Composite index 2,20 százalékkal emelkedett.
A gyorsjelentési szezonban elsősorban a technológiai ágazat papírjai vezették az emelkedést, közöttük az Intel 7,50 százalékkal, a Microsoft 6,22 százalékkal, az Apple 3,50 százalékkal erősödött. A legnagyobb vesztesek a Merck & Co. (6,20 százalék), a Chevron (4,50 százalék) és a General Electric (2,60 százalék) voltak. A Brent nyersolaj ára 0,08 százalékkal hordónként 60,18 dollárra, a WTI nyersolajé 0,09 százalékkal 53,95 dollárra emelkedett.