6p

Mik a legfontosabb aktualitások az ESG és a fenntarthatóság terén?
Mit hoz az EU Omnibus csomagja?
Merre tart a szabályozás? Mik az MNB ajánlásai, elvárásai?
Hogyan birkóznak meg az ESG jelentette kihívásokkal a vállalatok a gyakorlatban?

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Csupa, a tőkepiacok, illetve a világgazdaság helyzetével kapcsolatban pesszimista elemzőt találtunk az utóbbi napok írásai között. Főleg a kínai lassulás és a nyersanyagok árának összeomlása okozhat nagy gondokat a feltörekvő piacok gazdaságaiban, ami azután begyűrűzhet a fejlett országokba is. Meg Magyarországra.
(Fotó: 123rf.com)

„A feltörekvő országok felől jövő vihar továbbra is sötétszürkére festi az eget, és bármikor elkezdődhet a mennydörgés” – írja Zsiday Viktor alapkezelő az Alapblogon. A feltörekvő országok 2009-13-ban szerinte magas nyersanyagárak mellett is kiegyensúlyozhatták volna gazdaságaikat, de ehelyett a legtöbben a gyakran USD-alapú hitelek generálta növekedés és lakossági fogyasztásstimulálás mellett döntöttek, ma nyakig ülnek a hitelekben.

Mivel Kína növekedése egyre lassabb és a nyersanyagok ára lejtőre került, a legtöbb feltörekvő ország ugyanolyan, amilyen az elmúlt 50 évben volt: „nyersanyagciklusra alapozott boom-bust gazdaság” - írja. Ráadásul már nagy a világgazdasági súlyuk, így a feltörekvő országok mélyrepülése visszahat a fejlett országokra is. „Kevesebb AUDI A8 L, kevesebb Caterpillar munkagép és kevesebb iPhone is fog fogyni” – teszi hozzá a szakember, akinek jóslatai nagy százalékban be szoktak jönni.

Növekedési kockázatok Magyarországon is

Emiatt a tőzsdék sebezhetőnek tűnnek. Ezek a problémák pedig Magyarországot is érinthetik, amely „Németország kihelyezett összeszerelő-üzeme, és mint ilyen, erősen exportorientált gazdaság”.

A feltörekvő piacok lassulása így „indirekt módon, a német kapcsolatokon keresztül megütheti a hazai gazdaságot”. Mivel „jövőre az EU-s pénzeső is időlegesen alábbhagy, elég komoly növekedési kockázatokat láthatunk 2016-ra” – fejezi be. (A teljes cikk itt olvasható.)

Rosszabb a helyzet, mint 2008-ban?

A Concorde Trading blogon Sinka Csaba lakonikus rövidséggel foglal össze egy ijesztő hírt: „Mintegy 1000 milliárd dollárnyi pénz hagyta el a fejlődő piacokat az elmúlt 13 hónapban, ez kétszerese a 2008-as válság során látott kiáramlásnak. Jelentős szerepet játszik ebben Kína, ahonnan a becslések szerint most nagyságrendileg havi 40 milliárd dollár távozik.”

A kínai tőkekiáramlással foglalkozik Duronelly Péter, az Aegon Alapkezelő szenior elemzője is. Felhívja a figyelmet arra, hogy az óriási ország devizatartalékai csökkenőben vannak, ami a tőkekiáramlás következménye. (A cikk a következő oldalon folytatódik.)---- Ez a kínai-japán devizaháború kezdete? ----

Ha nincs hitel, nagy lesz a kátyú

„Mivel kötött árfolyamrendszerben a devizatartalékok változása erősen visszahat a belföldi pénzmennyiségre is, azt is mondhatjuk, hogy egészen a tavalyi évig, a trendszerűen növekvő tartalékok igen laza monetáris kondíciókat biztosítottak, azaz kvázi mindig volt pénz mindenre. A tartalékok csökkenése viszont szűkíti a pénzmennyiséget, emeli a kamatokat, és megnehezíti a hitelhez jutást, ami egy hitelezési-beruházási mámorban élő gazdaságnak nem jelent sok jót” – hangzik a helyzet szintén nem túl optimista leírása.

Lazítani kell

Duronelly szerint a devizarendszer lazítása elengedhetetlen ahhoz, hogy a kínai gazdaságot oxigénhez lehessen juttatni. De a monetáris kondíciókat, a hitelezési piacot is kell lazítani, különben a gazdaság sokkal durvábban lassul be, mint azt most el tudjuk képzelni. Így a kínaiak jüannal kapcsolatos akciósorozata szerinte folytatódni fog. (A jüanról szóló cikkeink itt láthatók, egy videóban pedig itt magyaráztuk el.)

Dennis Gartman áru- és tőkepiaci szakértő – akivel nemrég az Alapblog interjút is készített – most a medvepiacok (hosszabb távon eső piacok) lehetséges eljöveteléről beszélt. A kínai jüan leértékelődését egy japán-kínai devizaháború egyik lépésének nevezte, és szerinte ez a háború még csak most kezdődik igazán.

Összeomlás az állampapír-piacokon?

Szerinte a főbb piacok egymás után mutatják a medvepiac jeleit különböző technikai indikátorokon – mozgóátlagok, az úgynevezett „halálkereszt” stb. – keresztül.

Jim Rogers, Soros György egykori társa és magas is elismert guru egy rövid hangfelvétel tanúsága szerint úgy tartja, a következő krízis az állampapírok piacán lehet. Az USA és sok más ország állampapír-állománya például jelenleg sokkal nagyobb, mint 2008-ban volt. A „vállalati és illikvidebb állampapírpiacok” összeomlásától tart egyébként Zsiday Viktor is fentebb linkelt cikkében.---- Halálkereszt és hullavasút ----

Halálkereszt Hong Kongban

A Bloomberg a Hong Kongi Értéktőzsde Hang Seng Indexén véli felfedezni az említett „halálkereszt” kialakulásának jeleit. A múltban ez a tőzsde állítólag kifejezetten érzékeny volt erre, a kereszt után az esés mindig erősödött.

Azt is írja a hírügynökség, hogy a kínai értékpapírpiacon kimutatható, ahogy az utóbbi pár hónapban a részvények a tőkeerős nagybefektetők kezéből a kisbefektetők kezébe – az úgynevezett remegő kezekbe – áramlottak. Rendszerint ez is igen rossz jel szokott lenni a részvénypiac számára. (Ha már a háziasszonyok is részvényeket vesznek, közel a vég – tartják.)

Hullám helyett hullavasút

„Kínai sárkány a hulla-vasúton” – ezt a címet adta írásának nemrég Sarkadi-Szabó Kornél elemző. „Ez már nem az a ‘picitcipősz’ kínai gyors-krízis, hanem égetően komoly elhúzódó válság” – írja, és alaposan meg is indokolja a Gazdasági Rádió riporterének. „Risk-essetek befektetők” – mondja el versben is az irodalmár hajlamú szakember. (Risk=kockázat.)

Vakmajom nem hisz a kínaiaknak

„Semmilyen hivatalos adatot nem lehet elhinni, ami Kínából jön, inkább azok ellenére, mint azokból lehet összerakogatni a valóságot. Most például azt közölték, hogy kezd talpraállni az ingatlanpiac, mert három hónapja emelkednek az árak, ez azért hihetetlen, mert az elmúlt évek mesterségesen gerjesztett, gigantikus ingatlanfejlesztéseiben olyan hatalmas ingatlankínálat épült fel, hogy annak a leépülése minimum évekig, de akár évtizeden túl is eltarthat” – írja Vakmajom, azaz Faragó Ferenc alapkezelő az Alapblogon és saját blogján. (Aki korábbi írásait 1-2 naponta törli.)

Szerinte Kína három év alatt több cementet használt fel, mint az USA az egész huszadik században. Ennek „egy része minden bizonnyal olyan ingatlanokba van beépítve, amelyek túlfejlesztésnek bizonyultak és a finanszírozói bukni fognak” – teszi hozzá.

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 23550 23550 23830 -0,93% 0 0 10 143 720 880 HUF 2025-02-05 17:05:16
MOL 2868 2852 2880 -0,42% 0 0 1 558 960 136 HUF 2025-02-05 17:09:39
MTELEKOM 1416 1396 1416 +0,28% 0 0 337 051 712 HUF 2025-02-05 17:05:23
RICHTER 10120 10120 10400 -2,13% 0 0 3 871 030 380 HUF 2025-02-05 17:05:11
OPUS 531 531 538 -0,56% 0 0 59 526 366 HUF 2025-02-05 17:05:57
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Úgy belehúzott a forint, hogy alig hiszünk a szemünknek
Privátbankár.hu | 2025. február 5. 19:01
Január elején még 415 forintot kellett adni egy euróért, most már „csak” 406-ot. A pezsgőbontással azért még várunk.
Részvény / Deviza / Áru Csúnya napon van túl a pesti tőzsde
Privátbankár.hu | 2025. február 5. 18:37
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 747,67 pontos, 0,88 százalékos csökkenéssel 84 192,98 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Minden hónapban elvérzik, mégis virul a kriptós beteg
Eidenpenz József | 2025. február 5. 15:09
A kriptósok látszólag tripla sebességgel öregednek, szinte minden hónapban van egy krach, amely elégeti a  befektetett pénzek egy részét, ahogy most is dollármilliárdok mentek füstbe a statisztikák szerint. Hogy lehet, hogy ez a piac bár folyton vérzik, mégis mindent túlél? Ez a dolgok rendje, vagy változás kéne következzen?
Részvény / Deviza / Áru Ennek is örül Orbán Viktor? Szemet gyönyörkedtető, mit csinált Trump a forinttal
Csabai Károly | 2025. február 5. 12:28
Arra, hogy az amerikai elnök egyelőre csak a kínai importra vetett ki vámokat (amire nem is késett az ázsiaiak válasza), a mexikói és kanadai javakra nem, a hazai fizetőeszköz tovább erősödött. A tőzsdék viszont lefelé tartanak, Budapesten például valamennyi blue chip mínuszban várta a déli harangszót. Nem úgy a nemesfémek, amelyek kilőttek, az arany új rekordszintre szökkent. Az olaj esik, ellenben a gázárak emelkednek és a kriptoeszközök iránya sem egységes.
Részvény / Deviza / Áru Megmarkolja a szék karfáját, ha meglátja, mit csinál a forint
Privátbankár.hu | 2025. február 5. 08:03
Folytatódott a keddi erősödés szerdán is?
Részvény / Deviza / Áru Megmutatta izmait a forint, nézze csak, mennyibe kerül most az euró!
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 19:18
Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben kedden kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Önnek is van OTP-részvénye? Akkor most nem lesz boldog
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 18:25
A blue chipek közül kedden csak a bank papírjai zártak mínuszban.
Részvény / Deviza / Áru Többet lehet fogyni az új súlycsökkentő gyógyszerrel, de ennek nagy ára van
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 12:51
A befektetők nagyjából egy hónapja kérik a dán Novo Nordisk gyógyszergyártót, hogy áruljon el többet új súlycsökkentő készítményéről, ami nem úgy muzsikál a teszteken, ahogy remélték.
Részvény / Deviza / Áru Megrekedt a forint, Trump körül forog a világ
Eidenpenz József | 2025. február 4. 12:30
A részvénypiacok óvatosak és inkább az eladók dominálnak, a kriptovaluta-piacokon is kiújult a lecsorgás. A befektetőket a vámháború réme kísérti, ami magasabb inflációt és alacsonyabb növekedést okozhat. A forint meglepően stabil, ismét 408 alatt áll az euró. Fontos gyorsjelentés érkezik.
Részvény / Deviza / Áru Mi várható a kutakon? Az OMV elárulta, mire számít
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 10:40
Felemás beszámolóval rukkolt elő az osztrák olajcég. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG