A Magyar Ásványolaj Szövetség főtitkára szerint bármennyire is komoly ugyanis az OPEC tagországok termeléscsökkentési vállalása, könnyen lehet, hogy túl fogják lépni a kvótát, ez pedig ideiglenesen 50 dollár alá lökheti az árfolyamot. Grád Ottó ugyanakkor figyelmeztetett: Magyarországon nem csak a világpiaci ár, hanem az ebből számított jövedéki adó is befolyásolja az árat, ám még ha a magasabb jövedéki adóval is számítják a tankolást, akkor sem mehet 350-370 forint fölé az üzemanyag literenkénti ára. Hasonló véleménnyel van a GKI Energiakutató ügyvezető igazgatója, Hegedűs Miklós is.
Be sem tartják, nem is számít
Az Erste Befektetési Zrt. elemzője, Pletser Tamás szinte biztos abban, hogy a tagországok meg sem próbálják majd tartani a vállaltakat, ezzel a kőolaj ára valóban az 50-55 dolláros sávban maradhat. Ha ugyanis valóban csökkentik a kitermelést, úgy a kőolaj ára a 60-70 dolláros sávba kúszhat, ami Magyarországon 380-420 forintos üzemanyagárat eredményezne. Amerikának ráadásul eszében sincs visszavágni a termelést, a szakember szerint a palaolaj termelés napi 200-300 ezer hordóval nőhet 2017-ben.
A Nemzetközi Energia Ügynökség vezető közgazdásza, Varró László szerint egyenesen mindegy, hogy az OPEC mit csinál, az olajcégek az utóbbi két évben ugyanis jelentősen visszavágták a beruházásaikat, és az olajmezők kitermelése is folyamatosan csökkent. Ez önmagában is az árak stabiliziálásához vezet, az OPEC döntése pusztán meggyorsítaná a folyamatot, véli a szakértő. Varró hozzátette: az IEA robosztus kőolaj-keresletemelkedésre számít, ez idén napi 1,3 millió hordó lehet.