A kínai jüan tovább gyengült a tőzsdék szerdai nyitásakor, miután a központi bank piacnyitás előtt 6,3306 jüan/dollárban állapította meg a kínai fizetőeszköz újabb középárfolyamát, a korábban rögzített 6,2298 jüan/dolláros értékhez képest. Két napon belül ez volt a jüan második jelentős leértékelése: a Kínai Népi Bank kedden 1,9 százalékos leértékeléssel lepte meg a nemzetközi piacokat, azt hangsúlyozva, hogy egyszeri kiigazító lépésről van szó.
A dollár/jüan árfolyama az elmúlt napokban |
Az azonnali piac szerda reggel 6,4300 jüan/dolláros árfolyammal nyitott, és a dollárért a korai kereskedésben 6,4162 jüant kellett adni, 1,35 százalékkal többet az új középárfolyamnál.
A dollár/jüan árfolyam az elmúlt években |
A mostani a kínai fizetőeszköz legalacsonyabb árfolyama 2011 augusztusa óta.
Gyengén teljesít a gazdaság - és egy újabb lépés a világpénz felé
Az újabb leértékelés után a kínai központi bank azt kommunikálta, hogy a hazai és a világgazdaság teljesítményére tekintettel "a jüan tartós leértékelésének nincs alapja".
Jüan vagy renminbi? A renminbi, azaz népi pénz a kínai nemzeti deviza hivatalos elnevezése, a jüan pedig a valuta címletének számlálószava. |
Az elemzők előző nap úgy vélekedtek, hogy a keddi lépés elsősorban a gyenge makrogazdasági adatokra adott válasz lehet, de egy hosszú távú cél elérését, a jüan világpénz-státusának elnyerését is szolgálhatja. A hét végén csalódást keltő - 8,3 százalékos zuhanást jelző - júliusi exportadat jött ki Kínában, a termelői árak pedig csaknem hatéves mélypontra süllyedtek. Megfigyelők szerint a kínai gazdaság tényleges növekedése elmaradhat a hivatalosan közölt 7 százaléktól.
Üzenetértékű lépés
Inkább üzenetértéke, mint azonnali gazdasági jelentősége van a kínai jegybank akciójának. Minden bizonnyal további változásokra is számíthatunk - írta a Totalreturn blogon Duronelly Péter alapkezelő.
Valami miatt a kínai vezetést nagyon ambicionálja, hogy a jüan bekerüljön az SDR-kosárba, de ennek nem sok esélye van addig, amíg a deviza konvertibilitását ilyen erősen korlátozzák. Korlátozások nélkül viszont a fix árfolyam nem tud megállni a lábán, tehát el kell dönteniük, mi a fontosabb: a geopolitikai megfontolások miatt kívánt SDR-szerep, vagy pedig az árfolyamrendszer fennmaradása. A mai akció talán egy lépés az előbbi felé - írta héfőn, az első leértékelés után az Aegon Alapkezelő szakembere.