A People's Bank of Chine azt is bejelentette, hogy 25 bázisponttal 3,25 százalékra csökkenti a betéti kamatot, és lazítja a kamatok megszabásának korlátait is. Ez azt jelenti, hogy a kereskedelmi bankok ezentúl az irányadó kamat 110 százalékának erejéig kínálhatnak betéti kamatot, a hitelkamatok alsó korlátja pedig az irányadó kamat 80 százaléka. A kamatok mozgását eddig szűk sávra korlátozták.
Loncsák András, az Aegon Alapkezelő részvény üzletágának vezetője a Privátbankárnak elmondta: a kamatvágás beleillik abba a lazítási hullámba, ami egy ideje már elkezdődött Kínában. A bankok számára kiírt kötelező tartalékrátát több ízben csökkentették már, és várhatóan a jövőben is kerül még sor ilyen intézkedésre. A kamatcsökkentés egy erősebb eszköz, ami azt hivatott elősegíteni, hogy a kínai GDP éves növekedési üteme a jelenlegi 8,1 százalékról ne csökkenjen a hivatalos célként kitűzött 7,5 százalék alá. A verbális beavatkozásokon túl most már komolyabb intézkedésekkel is próbálják elkerülni a sokszor emlegetett hard landinget, azaz kemény földetérést. Áprilisban több makroadat - az ipari termelés, az új hitelek kihelyezett állománya, a kiskereskedelmi forgalom - is gyengébb lett a vártnál, a beszerzői menedzser-indexek is csökkentek.
A feltörekvők nyerhetnek a legtöbbet?
A kamatvágás mindenképpen olyan jelzés, ami a kockázatosabb eszközök javára válhat a jövőben. Loncsák András kiemelte: nagyon fontos a kínai gazdasági stimulus szerepe a világgazdaságban. A Lehman-csőd után 2008-ban egy 600 milliárdos programot indított az ázsiai ország, infrastrukturális illetve egyéb beruházási projekteken keresztül pumpálták a hatalmas összeget a gazdaságba. A feltörekvő piacokat már ez az intézkedés kihúzta a szakadékból, miközben a fejlett piacokon csak jóval később indult meg a kilábalás.
Loncsák András |
Korábban is voltak már pletykák arról, hogy a gazdaságélénkítést újrakezdi a kínai kormány, kis összegű (néhány milliárd dolláros) programok tapogatózó jelleggel már el is indultak (légkondícionáló- és tévévásárlási programok formájában). A feltörekvő piacok számára újabb lendületet adhat, ha felerősödnek az ezzel kapcsolatos várakozások. A stimulus ráadásul legutóbb jól működik: a válságban 6 százalékon érte el mélypontját a kínai GDP növekedése, ezt 11,9 százalékig tudták felpörgetni.
Megugrottak a tőzsdék
Az egyébként is jó hangulatú csütörtöki kereskedésre újabb lapáttal tett rá a kínai kamatvágás híre, a vezető európai tőzsdeindexek nagyot emelkedtek a bejelentésre.
A nemzetközi tőzsdeindexekhez hasonlóan a BUX nyeresége is bő másfél százalékosra hízott. Az euró tovább erősödött a dollárral szemben, ezzel párhuzamosan a forint is tovább növelte nyereségét, délután 2 után az euró jegyzése már 295 alá is beesett.
A piacok sokat várnak a Fed elnökének mai beszédétől is, amiben akár konkrét utalás is lehet a következő monetáris lazító csomagra - részletek >>