Népszerű lopási módszer
Elszaporodtak a fővárosban az úgynevezett "unokázós" bűncselekmények mostanában. A csalás lényege, hogy a bűnözők - általában az éjszaka közepén - unokájuknak vagy más közeli hozzátartozójuknak kiadva magukat hívják fel vezetékes telefonon az idős embereket, és valamilyen okra, például tartozásra vagy balesetre hivatkozva készpénzt vagy pénzzé tehető értékeket csalnak ki tőlük - árulta el az M1 műsorában a Fővárosi Főügyészség szóvivője, Bagoly Bettina.
A Fővárosi Főügyészség szóvivője szerint, az elkövetőket nagyon nehéz azonosítani és a csalásokat bizonyítani, mert általában nyilvános telefonról hívják az időseket, és rendszerint más telefonál, mint aki nem sokkal később átveszi a kicsalt összeget. Tavaly összesen 950 esetben volt feljelentés.
A főügyészség arra hívja fel elsősorban az időskorúak figyelmét, hogy ilyen esetben gyanakodjanak, azonnal ellenőrizzék a hívás valóságtartalmát, hívják fel azt a hozzátartozót, akinek a nevében telefonálnak, és bűncselekmény gyanúja esetén azonnal értesítsék a rendőrséget.
A másik legnagyobb veszély az idős fogyasztókra még mindig a termékbemutatók. Ugyan januárban életbe léptek azok a jogszabályi szigorítások, melyek a termékbemutatóval egybekötött értékesítést végző vállalkozásokra vonatkoznak, még mindig nagyon sok az olyan - többnyire nyugdíjas - akik bedőlnek az ilyen alkalmakkor árult termékeknek, sőt, van, aki hitelt is vesz fel ezekre.
Az új jogszabályok értelmében a felügyelők vizsgálják majd az ilyen cégek személyes, írásbeli, telefonos és elektronikus elérhetőségeken az ügyfélszolgálatok működését, hogy a rendezvényekre, állapotfelmérésekre, és egészségügyi szűrésre invitáló meghívókon szerepel-e tiltott árengedmény, kedvezmény, vagyoni előny, vagy más csalogató ajándék. Érdemes elolvasni a Magyar Nemzeti Bank felügyeleti szervének idevágó tájékoztatóját, hogy felismerjük, ha át akarnak ejteni minket.