MTI Fotó, Bodnár Boglárka |
Eddig nem nyelték le az áfacsökkentést
2017 januárja óta a friss és a nyers tej áfája is 5 százalékra csökkent, 2019 elején viszont szinte minden tejfélére kiterjesztették az intézkedést: így az UHT és ESL technológiával tartósított tejek is olcsóbbak lettek. Januári árkörképünkből kiderült: bár az áfacsökkentés sokszor nem jár azzal, hogy az érintett termékek valóbban olcsóbbak lesznek, az UHT-tejek esetében nem nyelték le a kereskedők a különbözetet, az árak az előző év januárjához képest több mint negyedével csökkentek a hazai hipermarketekben.
Ennek azonban csak azok örülhettek, akiknek a szervezete szépen, rendesen bontja a tejcukrot. Ahogy azt az üzletekben is több helyen kiemelik, a laktózmentes tejek nem tartoznak az 5 százalékos áfatartalmú termékek körébe. Az okokról a Privátbankár.hu a Pénzügyminisztériumot kérdezte, akik egy hónapig gondolkodtak a válaszon.
Minek van egyáltalán laktózmentes tej?
A laktózmentes tej alapból is jóval drágább, mint a "sima", másfélszer-kétszer annyiba is kerülhet - nem beszélve a laktózmentes sajtokról vagy épp csokoládékról, ahol még nagyobb lehet az eltérés. Ez egy átlagos jövedelmű fogyasztó pénztárcáját is megterheli, egy szegényebb családban pedig megoldhatatlan feladatot jelenthet az ilyen termékek beszerzése, ami akár hiánybetegségekhez is vezethet.
Laktózmentesen étkezni nem valami luxushóbort: a tejcukor-érzékenyek szervezete nem termel elegendő laktáz enzimet, így nem tudják a tejcukrot (avagy laktózt) feldolgozni. A laktóz-intolerancia tünetei kellemetlenek: jellemzően hasfájással, puffadással, hasmenéssel, akár hányingerrel is jár. A tejcukor-fogyasztást ezért az érintetteknek kerülniük kell: vagy úgy, hogy egyáltalán nem fogyasztanak tejet és tejtermékeket, vagy pedig úgy, hogy mindenből laktózmenteset vásárolnak.
A laktózmentes tej nem úgy készül, hogy "kiveszik belőle a laktózt" - inkább elvégzik azt, amit a tejcukor-érzékenyek szervezete nem tud. Laktáz enzimet adnak a tejhez, ami "helyben" elbontja a tejcukrot, így nem az emésztőrendszernek kell megküzdenie vele.
Éppen az az eljárás az, ami miatt most szívhatják a fogukat a laktózérzékenyek.
Épp a lényege zárja ki a laktózmentes tejet a kedvezményes körből
Ami a jogszabályi hátteret illeti: az áfatörvényben a 0401 10 vagy 0401 20 vámtarifaszám alá besorolt termékekre vonatkozhat az 5 százalékos áfa. A Pénzügyminisztérium válasza szerint viszont "áruosztályozási szempontból az enzimes bontás kizárja a laktózmentes tejet a 0401 vtsz. alól, mivel ez a bontási eljárás ennél a vámtarifaszámnál nem megengedett. A laktózmentes tejet a 0404 vtsz. alá kell besorolni."
A laktózmentes tej ezért idén is 18 százalékos áfakulcs mellett adózik, ahogy korábban.
Józan paraszti ésszel nem tűnik kivitelezhetetlen jogi procedúrának, hogy ezen a szabályozáson változtassanak, azaz a laktózmentes tej más vámtarifaszám-besorolást kapjon vagy kiterjesszék rá az áfatörvény vonatkozó pontját. Jelenleg gyakorlatilag az összes, a boltokban kapható tej - ideértve a biotejet is, amely szintén drágább a hagyományosnál, de nem egészségügyi okokból veszik a vásárlók - a legkedvezményesebb adómértékkel adózik. Tervezik-e, hogy a közeljövőben úgy változtassanak a szabályozáson, hogy a laktózmentes tej is bekerüljön a kedvezményes körbe? - kérdeztük a Pénzügyminisztériumot.
PM: a társasági adó legalább alacsony
A válasz egyszerű igen vagy nem is lehetett volna, ehelyett azonban azt írták:
"Az Európai Unió országai közül Magyarországon a legalacsonyabb a társasági adó, és a harmadik legalacsonyabb a személyi jövedelemadó, amelyből - tekintettel a gyermekek után járó kedvezményre - a családoknak még kevesebbet kell fizetni. A kétgyermekesek kedvezménye idén újabb havi ötezer forinttal emelkedett."
Hogy a társasági adó vagy a gyermekek után járó adókedvezmény hogyan függ össze a laktózérzékenységgel, az talány, de vélhetőleg arra utal a minisztérium, hogy mivel mindenkinek sokkal jobb lett az élete Magyarországon, mint régen, ezért örüljenek a tejcukor-érzékenyek is. Más kérdés, hogy talán még jobban örülhetnének, ha nekik is csak annyi áfát kellene fizetniük a kényszerből jóval drágábban vásárolt termékeik után, mint a laktáz enzimet rendesen termelő szervezetű polgártársaiknak.
Némi remény azért van: a PM válaszát úgy zárta, hogy
"minden adócsökkentési javaslatot érdemben megvizsgál, a költségvetési mozgástérre figyelemmel."