A fém- és az eletronikai ipar több mint 2,2 millió munkavállalóját összefogó érdekképviselet a 2018-as bértárgyalásokon 6 százalékos béremelést követel és azt az új jogot, hogy a dolgozók külön indoklás nélkül heti 28 órára csökkentsék munkaidejüket, két évi időtartamra.
A 28 órás munkahetet azzal indokolták, hogy a munkaadók minden eszközzel igyekeznek meghosszabbítani a munkaidőt a dolgozók egészségének, és a család és karrier összeegyeztethetőségének kárára. Ezért a munkavállalóknak is ugyanolyan lehetőséget kell adni munkaidejük csökkentésére.
Sokkal több nő dolgozhatna, ha rugalmasabb lenne a munkaidő
Kiemelték, hogy az ágazatban mindössze 20 százalék a teljes állásban dolgozó nők aránya, a rugalmasabb munkaidő-beosztással viszont növelni lehet arányukat, ami hozzájárulna a szakemberhiány enyhítéséhez.
A munkaadói oldal azon ellenvetésére, hogy a munkaidő feletti önálló rendelkezés lehetőségének bővítése és a munkaidő csökkenése révén kieső bér pótlására irányuló követelések rontják a globális piacokon tevékenykedő cégek versenyképességet, megjegyezték, hogy aki részmunkaidős állás vállalására kényszerít embereket azért, mert gyermeket nevelnek, az "önként lemond azokról a szakemberekről, akikre a jövőben szüksége lesz".
Kipróbálták a 6 órás munkanapot - működhet? Egy svéd munkahelyen kísérleti jelleggel bevezették a 6 órás munkanapot - bár számos előnnyel jár, elsőre ijesztőnek tűnnek a megugró költségek. Hosszú távon mégis lehet, hogy megoldást jelenthet a rövidebb munkahét - ha már egyszer egyre jobban állunk, érdemes lehet erre is költeni. Részletek >> |