Önkiszolgáló pénztárak a Váci úti Tescóban (Kép forrása, MTI Fotó: Máthé Zoltán) |
Hónapok óta számolunk be arról, a munkaerőhiány mekkora problémákat okoz Magyarországon. Azt már régóta lehet tudni, hogy az építőiparnak mekkora károkat okoz a kieső szakképzett munkaerő. A boltoknál azonban még égetőbb a helyzet, sok üzletben már az irodistákat állítják a kasszához.
A harmadik negyedéves adatok szerint új rekordra, 41 ezerre nőtt a betöltetlen állások száma csak a versenyszférában, így ennyi embert már biztos, hogy azonnal munkába tudnának állítani a vállalatok, míg a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége ennél is többel, 100-200 ezer álláshellyel számol.
Ezt az adatot is megfejeli a GKI Gazdaságkutató Zrt. novemberi vállalati felmérése. Eszerint a vállalkozások közül a legnagyobb munkaerőhiánnyal a 250 fő fölötti cégek küzdenek (a meglévő létszám 9 százalékát tudnák felvenni). Így önmagában ezek a vállalatok összesen 63 ezer potenciális munkavállalót tudnának foglalkoztatni.
A probléma hasonlóan súlyos az 51-150 főt foglalkoztató vállalatoknál is, melyek 36 700 fős hiányról számoltak be (ez a jelenlegi létszám 12 százaléka). A 20-50 fő közötti cégeknél 9 százalék, a 150-250 közöttieknél pedig 6 százalék a létszámhiány. Így összességében a 20 fő feletti vállalati szektor (a nemzetgazdaságban 1,4 millió főt alkalmazva) nagyságrendileg 133 ezer munkavállaló hiányában szenved - derül ki a felmérésből.
Létszámszükséglet a különböző vállalati méretkategóriákban (Forrás: GKI, Vállalkozó havi felmérés, 2016. november) |
Munkaerőt leginkább a megkérdezett 20 fő alatti vállalkozások keresnek, a meglévő létszám negyedét tudnák még foglalkoztatni. Ők jellemzően hazai tulajdonosi körrel rendelkeznek, főleg a magyar piacra dolgoznak, s emiatt erősen költségérzékenyek. Valószínű, hogy emiatt is nehezebben tudják megtartani a dolgozókat, mivel kisebb béremelésre képesek - jegyzi meg a GKI felmérése.
Az 5 fő feletti de 20 fő alatti vállalkozások közel 600 ezer főt foglalkoztatnak. Ezt figyelembe véve a munkaerőhiány közel 283 ezer fő. Ugyanakkor, ha az 5 fő alatti cégeknél foglalkoztatott létszámot 700 ezer főre becsüljük, s feltételezzük, hogy arányaiban közel azonos a munkaerőhiány náluk is, akkor a hazai vállalkozásoknál összesen 340 ezer fő hiányzik. Ágazati bontásban látható, hogy a munkaerőhiány a könnyűipart (32%), valamint az üzleti szolgáltatásokat (23%) érinti az átlagnál súlyosabban.
Létszámszükséglet ágazatonként (kék sáv) az ágazati átlagos létszám arányában (Forrás: GKI, Havi vállalkozói felmérés, 2016. november ) |
A közepesen nehéz helyzetben levő ágazatok közé tartozik a feldolgozó-, a gép-, az építő-, a fém-, az élelmiszeripar és a kereskedelem, mely ágazatokban a munkaerőhiány (a létszám arányában) 12-től 16 százalékig terjedő sávban mozog. Legkevésbé a vegyipari cégek érzik a munkaerőhiányt - derült ki a felmérésből.