Franco Frattini, Olaszország volt külügyminisztere a Budapesti Corvinus Egyetemen tartott Gazdasági válság, az Európai Unió előtt álló kihívások című előadásán elmondta, hogy a tegnapi francia és görög választások, mind Európára, mind Magyarországra nézve nagy hatással vannak. Véleménye szerint a gazdasági válságra a társadalom válasza a tegnapi választások voltak, hozzátette, hogy a gazdasággal és az államadóssággal kapcsolatos problémák mellett politikai válság is zajlik Európában.
Az integráció erősíti a válságból való kilábalást
Frattini kiemelte, hogy a válság megoldása nem csak Európa, de az egész világ számára is kihívást jelent, véleménye szerint ugyanakkor erősebbé is teszi az uniót. A politikus elmondta, hogy a válság miatt a nyugat jelentős változtatásokat kell, hogy eszközöljön, véleménye szerint az segíti leginkább a válságból való kilábalást, ha az Európai Unióban erősödik az integráció.
Hozzátette, hogy a válság megoldásában nem csak az államadósság csökkentésére kell koncentrálni, hanem figyelmet kell fordítani a gazdasági növekedésre, a szavazókra, a társadalom tagjaira is.
Véleménye szerint nemcsak gazdasági de politikai változtatásokra is szükség van. Hozzátette, hogy Európának garantálnia kell a háztartások és a vállalatok védelmét, biztosítani kell számukra a biztos jövőt.
![]() |
Franco Frattini Budapesten tartott előadást |
Franco Frattini szerint Európa elvesztette vezető szerepét a technológiai innovációk és fejlesztések területén. Véleménye szerint változik a világ, új versenytársak jönnek és Európa fokozatosan veszíti el vezető pozícióit. Hozzátette, hogy mindezzel együtt a munkaerőpiac is változik.
Fiskális szigor mellett a növekedés is elengedhetetlen
Az olasz politikus ugyanakkor felhívta a figyelmet a fiskális szigor fontosságára is. Aranyszabálynak nevezte a zéró deficit szabályát, melyet nem csak az eurózóna tagállamainak, de az összes uniós államnak be kellene vezetnie. A fiskális szigor mellett ugyanakkor fontosnak tartja a növekedés és a fejlődés megteremtését is, melyek elengedhetetlen feltételei a magasabb foglalkoztatottsági szint megteremtésében, a fialok helyzetének javításában és a beruházások emelkedésében.
Franco Frattini elmondta, hogy mindezek mellett nem szabad megfeledkezni a kkv-k szerepéről sem. Véleménye szerint a gazdaságoknak támogatniuk kell a kkv-k működését kedvező gazdasági környezet biztosításával, többek között rugalmas munkaerőpiaci feltételeket, alacsony adókat, banki likviditást, hitelbőséget biztosítva számukra. Kiemelte, a banki hitelezés fontosságát, hiszen a vállalatok hitelekkel tudnak olyan fejlesztéseket eszközölni melyek még több profitot biztosítanak számukra.
Hozzátette, hogy a gazdaságpolitika irányítóinak minden eszközt meg kell ragadniuk a társadalommal való konzultációra. A volt olasz külügyminiszter kiemelte, hogy Európát nem csak a közös pénz, nem csak az unió köti össze, de a közös értékek is.
Mélyülő euroatlanti integráció
Frattini kiemelte, hogy a válság a rendszer kockázatait mutatta meg, ugyanakkor lehetőséget is teremtett egy szorosabb együttműködés kialakítására. Véleménye szerint a következő években jobban össze kell hangolni az európai és az amerikai érdekeket. Hozzátette, hogy az euroatlanti integráció mélyítése kiemelt szerepet kaphat, amely a globális gondolkodás irányába hat majd.
Magyarországgal kapcsolatban Franco Frattini elmondta, hogy Magyarország mélyen európai értékeket képviselő ország, hozzátette, hogy erősebben hozzá kell járulnunk a közös célokhoz. Kiemelte, hogy Magyarország számára az egyetlen járható út Európán keresztül vezet.
A görög válasz
Frattini a demokrácia válságával kapcsolatos kérdésre elmondta, hogy a politikusok nagy hibát követtek el, mikor nem reagáltak azonnal a válságra és annak következményeire, helyette hosszadalmas tárgyalásokba kezdtek a vezetők. Hozzátette, hogy az európai vezetők a késői reakciók miatt kitették a görög állampolgárokat különböző spekulációs támadásoknak, melynek az árát a görögök fizetik meg. Hozzátette, hogy a görög állampolgárok véleménye a rossz intézkedésekre jól látható a tegnapi választási eredményekben, abban hogy szélsőséges pártok erősödtek meg. Megoldásként említette Franco Frattini, hogy az uniónak ki kell mutatnia, hogy megvédi a közös értékeket és intézményeket, és konkrét eredményekre kell törekednie.