Több emberrel végez a víz, mint a háborúk

2010. március 22., 13:55

A szennyezett vizek évente több millió gyermek halálát okozzák - hangsúlyozza az ENSZ Környezetvédelmi Programjának (UNEP) jelentése

A szennyezett vizek évente több millió gyermek halálát okozzák - hangsúlyozza az ENSZ Környezetvédelmi Programjának (UNEP) jelentése, amelyet hétfőn hoztak nyilvánosságra a víz világnapja alkalmából.

Az UNEP szerint naponta kétmillió tonna szilárd hulladék kerül a folyókba és óceánokba lakossági és ipari szennyvizek, növényvédő szerek és állati ürülék formájában. Ez a hulladékmennyiség naponta kétmilliárd tonna vizet fertőz meg, kiterjedt  "halott zónákat" képezve, amelyekben "fuldokolnak" a halak és a korallok. A szennyezés túlnyomó részét a fejlődő országok okozzák, amelyek a szennyvizek 90 százalékát tisztítatlanul engedik az élővizekbe.
   
A beszámoló szerint a tiszta víz hiánya évente 1,8 millió ötévesnél fiatalabb gyermek halálát idézi elő. A hasmenés, amelyet az esetek túlnyomó részében fertőzött víz eredményez, évente 2,2 millió életet követel. A kórházi ágyak felét a világban olyan páciensek foglalják el, akiket fertőzött vizek betegítettek meg.
   
"A szennyezés már olyan méreteket ölt, hogy a fertőzött víz  több halálesetet okoz, mint amennyi az erőszak, a háborús konfliktusok számlájára írható" - emeli ki a jelentés.

Az UNEP vízújrahasznosító-rendszerek alkalmazását javasolja, valamint azt, hogy dollármilliókat - akár dollármilliárdokat - költsenek szennyvíztisztító berendezések telepítésére. A szervezet ajánlásai között szerepel a lápvidékek megóvása, amelyek természetes víztisztítóként működnek.

"Ha szeretnénk megóvni világunkat ezen bolygón, amelynek lakossága 2050-re meghaladja a kilencmilliárd főt, ésszerűbben kell bánnunk a szennyvizekkel, amelyeknek a szó szoros értelmében emberek esnek áldozatul" - hangsúlyozta Achim Steinter, az UNEP igazgatója.

Stockholm lett Európa zöld fővárosa
Durván túloznak a klímajóslatok?


MTI

Értékeld a cikket
Jelenlegi értékelés
Hozzászólások : 0 db Hozzászólok »
Szóljon hozzá - számít a véleménye!

Címlapon

Június végén kezdődhet a hivatalos IMF-tárgyalás

2012. május 21., 11:40
Június végén kezdődhet a hivatalos IMF-tárgyalás

Londoni elemzői értesülés szerint a magyar kormány arra számít, hogy az uniós pénzügy- és gazdasági miniszterek tanácsának (Ecofin) június végi - a konvergenciaprogramot magyar várakozások szerint jóváhagyó - ülése után kezdődhetnek meg a hivatalos tárgyalások az új IMF/EU-programról. Magyar illetékesek korábbi nyilatkozatai szerint ősszel lehet meg a végső megállapodás.

Facebook