Mit tud nyújtani egy tanácsadó az ügyfelének? Ezt a kérdést teszi fel friss blogbejegyzésében Dr. Fekete Zoltán Titusz, az RSM DTM adómenedzsere.
Ismerd a jogaidat!
Fekete Zoltán Titusz |
A közigazgatási szervezetrendszer logikájából adódik, hogy az adóhatóság, mint a közigazgatás részét képező hatóság és az adózó hierarchikus alá-, fölérendeltségi viszonyban van egymással. Azaz az adóhatóságnak akár tetszik, akár nem, több lap van leosztva - írja a szakember.
Ez természetesen nem azt jelenti, hogy az adózó ki lenne szolgáltatva, hiszen egy demokratikus jogállamban az adóhatóság jogosítványai csak azon szigorú keretek között érvényesülhetnek, amelyek törvényességi garanciákat biztosítanak az adózók számára. Persze ahhoz, hogy az adózók a számukra biztosított törvényi lehetőségekkel élni tudjanak, ismerniük kell a jogaikat. És ez az a pont, ahol kiemelkedő jelentőséggel bírhat az adózót az adóhatóság előtt képviselő személy szakmai ismerete, gyakorlati tapasztalata, és akár személyes karizmája is - írja Fekete Zoltán Titusz.
Háború, papíron: ha bíróságra kerül egy ügy
Egy új korszak hajnala: megúszhatja egy magyar cég az adóbírságot? A magyar adóhatóság szakemberei egyre felkészültebbek és egyre alaposabbak az adóellenőrzések során, ráadásul egyre gyakrabban működnek közre külföldi kollégáikkal is. Az adózás világban egyre nehezebb megúszni az adófizetést, erősödik az adórendszerek versenye; Magyarországot nehézkes országnak tartják, de a legnagyobb baj nem az adózási szabályokkal, hanem az állandó bizonytalansággal van. |
Egészen eltérően alakul az adóhatóság és az adózó viszonya, amennyiben az adóügy bíróság elé kerül. Ha ugyanis az adózó az adóhatósági megállapítást bíróság előtt megtámadja, a korábban alá-, fölérendeltségi viszonyban álló szereplők az adóper mellérendelt szereplőivé válnak, akik a bíróság, mint független harmadik szereplő előtt teljes egyenlőséget élveznek.
Az adóperben mindig annak kell bizonyítania, aki valamit állít. És itt van az a pont, ahol a képviselőnek nagyon jelentős szerepe lehet. Nagyon fontos ugyanis, hogy az adóper elsősorban papíron zajlik, azaz általában van ugyan tárgyalás, de a bíróság döntése leginkább az eléje tárt írásbeli előadásokon, mindenekelőtt a keresetlevélen és az arra adott válaszon alapul.
Ezért nem mindegy, hogy a perben támadott vizsgálat – legyen az akár minden adónemre kiterjedő bevallások utólagos vizsgálata, vagy egy magánszemély vagyonosodási vizsgálata – alatt, a tényállás tisztázása során milyen bizonyítékokat tud az adóhatóság beszerezni, illetve milyen bizonyítási indítványokat tesz az adóképviselő - írja a szakember.
A jó adótanácsadó megkeresi az árát
Korábban a Privátbankár egy másik szakértőnek is feltette már a kérdést: van élet adótanácsadó nélkül? Az adótanácsadók szerint persze nincsen. Egy passzív evás, ekho-s vállalkozó, vagy egy kizárólag ingatlanbérbeadással foglalkozó vállalkozó talán elboldogul maga is az adórendszer útvesztőjében.
A magyar vállalkozások körében jellemző gyakorlat, hogy a könyvelőkre lőcsölnek olyan feladatokat, amit vagy maguknak a cégeknek kellene elvégezniük, vagy pedig meghaladják a könyvelők kompetenciáját illetve hatáskörét. Pedig nem biztos hogy spórolni lehet a szakembereken: aranyszabály, hogy a jó adótanácsadó mindig megkeresi azt a pénzt a cégnek, amit rá kell költeni – vagy akár annak többszörösét is.