Tóth Attila, a British American Tobacco (BAT) kormányzati kapcsolati vezetője a Népszabadságnak nyilatkozva azt mondta, olyan ágazatot adóztatnak meg, amelyben évek óta nem keletkezett extraprofit. Kiemelte, hogy a szektor évente 425 milliárd forintot fizet a költségvetésnek, és úgy vélte, nem igaz, hogy negatív lenne a dohányzás társadalmi mérlege.
A szakember szerint a szektornak nem lesz más lehetősége, mint az áremelés, ugyanakkor tovább nő majd a feketepiac, amelynek mértékét jelenleg 12 százalékra becsüli.
Kik járnának rosszul?
A Fidesz rendkívüli egészségügyi hozzájárulás megfizetésére kötelezné 2015-ben a dohányipari vállalkozásokat. Szatmáry Kristóf, a kormánypárt országgyűlési képviselője a parlamentnek csütörtökön benyújtott törvényjavaslata indoklásában azt írta: az egyszeri teher döntően a magyarországi dohánygyártókat és azokat a bejegyzett kereskedőket sújtaná, amelyek Magyarországon dohányterméket hoznak kereskedelmi forgalomba, azaz "szabadforgalomba bocsátanak". A már szabadforgalomba került termékek nagykereskedői és a dohánytermék-kiskereskedők nem esnének a törvény hatálya alá.
A hozzájárulás alapja a kötelezett 2014-es adóévben elért nettó árbevétele lenne. Az előterjesztés sávosan határozza meg a fizetendő hozzájárulás mértékét.
A tavalyi nettó árbevételi adataik alapján BAT-nak 3,5 milliárdot, míg a Philip Morrisnak 6,3 milliárd forintot kellene az államkasszába fizetnie. Történetesen mindkét cég amerikai - jegyzi meg a Népszabadság.