Ez a változás azért jelentős, mert így a magyar adóhatóság is hatékonyabban léphet fel azokkal szemben, akik külföldön próbálják eltitkolni jövedelmüket. Míg az adóhatóságok saját országukban általában könnyebb helyzetben vannak, addig külföldről - még ha van is megállapodás a kettős adóztatás elkerüléséről - nehezebb lekérni egy-egy speciális információt. A NAV is hozzájuthat például egy magyar adózónak a külföldi érdekeltségeire, kamat-, osztalék- vagy jogdíjjövedelmére vonatkozó információhoz, feltéve, hogy ha az érintett állammal van Magyarországnak adóegyezménye.
Békés Balázs, a Faludi Wolf Theiss Ügyvédi Iroda adópartnere szerint hazánk nagyon készségesen ad át információt, ha külföldi államok keresik meg. Sőt szerinte Magyarország a kifelé menő információkat tekintve az élen jár, azonban nem kap - még a több mint 70 kétoldalú egyezményének köszönhetően sem - elegendő információt a többi államtól. Ennek következtében nem tud ugyanolyan hatásfokkal részt venni a jövedelmek eltitkolásának felfedésében és így fiskális érdekeinek érvényesítése is csökken..
Az OECD módosításnak éppen az lenne a lényege, hogy az automatikus adatszolgáltatás kiterjeszthető az adózók egy egész csoportjára is, anélkül, hogy egyenként megneveznék őket. Ez néhány állam esetében az adózókra kifejezetten hátrányos lehet, ugyanis anélkül, hogy érintettek lennének saját adóhatóságuk szempontjából, egy külföldi információáramlásnak mégis az alanyaivá válhatnak. Továbbá, egyik adóhatóság sem köteles értesíteni adózóit arról, hogy róluk milyen adatokat szolgáltatott ki, vagy éppen honnan kértek rájuk vonatkozó információkat.
Az OECD változtatása egyértelműen az adóhatóságok közötti információcsere megkönnyítését szolgálják, de kérdés, hogyan működik ez majd a gyakorlatban. Az egyes adóegyezmények továbbra is túl általánosan rendelkeznek az információcseréről, és csak a két szerződő államot kötelezik. Ugyanakkor általában az adóparadicsomi államokkal nincsenek ilyen kétoldalú egyezmények. Az államok közötti információcserét ugyanakkor az tenné igazán hatékonnyá, ha az adóparadicsomokban őrzött jövedelmekről is nyerne valamennyi adóhatóság információkat, ám ez egyelőre vágyálom marad mind az EU, mind az OECD államok számára.