A Könyvelőiroda-vezetők Klubja és a Penta Unió több mint másfél ezer könyvelő megkérdezésével végzett felmérése azt mutatja, hogy az idén a könyvelőirodák 45 százaléka esetében csökkent a könyvelt vállalkozások száma, ezzel szemben csak a megkérdezettek 11 százaléka számolt be ügyfélkörbővülésről. Az ügyfélszámcsökkenés tavaly még csak a könyvelők harmadát érintette, és akkor még többen, a megkérdezettek 18 százaléka számolt be ügyfélkörbővülésről.
Drágább lehet a könyvelés
A könyvelők szerint a vállalkozások által elszámolt költségek közel ötödénél kétséges, hogy azok a vállalkozás érdekében merültek fel. Bár nem lenne feladatuk, a könyvelők tanácsot is kénytelenek adni. Részletek >> |
A felmérés eredményei szerint a kilátásokat rövid távon a jövőre életbe lépő új adónemek is befolyásolják. A kisadózók tételes adóját (kata) választó ügyfelek esetében ugyanis csökken az adminisztráció, a kisvállalati adót (kiva) választók adójának kiszámítása viszont sokkal bonyolultabb lesz a már megszokott társasági adónál. Továbbá a könyvelési szoftverek átállításának költségeit is a szakma viseli.
Sallai Csilla, a Könyvelőiroda-vezetők Klubjának elnöke szerint a megoldás a könyvelői díjak emelése lenne, mert a jelenlegi díjak az esetek nagy többségében nem fedezik a tényleges költségeket. Ha egy könyvelőnek nincs pénze továbbképeznie magát és szakmai folyóiratokra előfizetni, akkor nem tud lépést tartani az állandó változásokkal, ez pedig visszahat a vállalkozásokra is a szakember szerint.