A kisvállalatok adóterheit csökkenti, valamint a foglalkoztatottságot növelheti a 2013. január 1-jétől induló új adózási forma, a kisvállalati adó, röviden a kiva. A kiva-t azok a legfeljebb 25 főt alkalmazó vállalkozások választhatják, melyek előző évi bevétele, illetve a mérlegfőösszege nem haladja meg az 500 millió forintot, és a bejelentkezéskor adótartozása nem több mint 1 millió forint - olvasható a NAV összefoglalójában.
Mennyi az annyi?
A kisvállalati adó alapja az adózó pénzforgalmi szemléletű eredményének (a pénzeszközök számviteli beszámolóban kimutatott tárgy üzleti évi összege, csökkentve a pénzeszközök tárgyévet megelőző üzleti évben kimutatott összegével, és korrigálva a 2012. évi CXLVII. törvény (Katv.) 20. § (4)-(14) bekezdése szerinti tételekkel) és a személyi jellegű kifizetéseinek együttes összege. Az adóalap nem lehet kevesebb, mint a személyi jellegű kifizetések összege.
A törvényben említett adóalap-módosító tételek egy része a pénzeszközök mozgásához kapcsolódik. Azon tranzakciók, amelyek a vállalkozás pénzeszközeit külső forrásból növelik (például hitel vagy kölcsön felvétele, osztalék megszerzése, hitelviszonyt megtestesítő értékpapír eladása), adóalap-csökkentő tételnek minősülnek; ezzel szemben a vállalkozás pénzeszközeiből „kifelé” áramló bizonyos pénzmozgások (pl. hitel vagy kölcsön nyújtása, osztalék kifizetése) növelik az adózás előtti eredményt.
A kisvállalati adó alanya veszteségelhatárolásra jogosult.
A kisvállalati adó mértéke az adó alapjának 16 százaléka.
A kisvállalati adó alanya mentesül a társasági adó, a szociális hozzájárulási adó és a szakképzési hozzájárulás bevallása és megfizetése alól.
A kisvállalati adó nem mentesít azonban az általános forgalmi adó, illetve például az osztalékhoz kapcsolódó közterhek (személyi jövedelemadó, egészségügyi hozzájárulás) megfizetése alól.
December 20-ig lépni kell
A kisvállalati adó 2013-ra választható először, amennyiben a vállalkozás 2012. december 1-je és 20-a között az erre a célra szolgáló 12T203KV jelű nyomtatványon, elektronikus úton bejelenti ezen szándékát az adóhatóságnak.
Nem egyszerű...
A kisvállalati adó a munkahelyvédelmi akcióprogram talán legkevésbé érthető, leginkább magyarázatra szoruló eleme, vélhetően azért, mert új szemléletet szeretne meghonosítani az adózásban. Szakértők az új adózási formákról >>