Európai Unió zászlók előtt a Berlaymont épület (Európai Bizottság), Brüsszel, Belgium. |
Elképesztő mennyiségű hamis méz van forgalomban még mindig az Európai Unióban: a harmadik országokból érkező import méz 20 százaléka pancsolt. Mindeközben a méhek továbbra is a kihalás szélén egyensúlyoznak, noha az élelmiszer-termelés 76 százalékáért ezek a kis állatok felelősek. A helyzet külföldön már annyira súlyos, hogy Kínában és Amerikában a beporzás nagy részét már mesterségesen végzik. A brüsszeli testületnek most elege lett, így február 28-án tárgyalhatnak majd a mézjelentésről az Európai Parlamentben.
A döntés Magyarország számára kulcsfontosságú, mi vagyunk ugyanis az unió harmadik legnagyobb méztermelő országa, mintegy húszezer méhész dolgozik jelenleg az országban. Az európai méztermelés mintegy 260 ezer tonna, míg a magyar 25-30 ezer tonna között mozog évente, a méhektől pedig a zöldség és gyümölcstermelés 84 százaléka függ. Belföldön évente mintegy 7-8 ezer tonna méz fogy. A méhészeti ágazat éves árbevétele 20-26 milliárd forint, amelynek kétharmadát a kivitelből származó bevétel teszi ki.
Apróságokon múlik, kipusztul-e 10 éven belül az emberiség vagy semAz emberiség folyamatos növekedésével háttérbe szorulnak az érintetlen területek: az erdőket és mezőket betondzsungelek és megművelt földek váltják le. Ezt azonban még önmagában lerázná magáról a bolygó, ha mindeközben nem tűnnének el riasztó tempóban azok az apró kis lények, akik az egész rendszert egyensúlyban tartják. A méhekkel együtt a világ teljes rovarpopulációja is pusztulásra van ítélve – és ha ők mennek, mi sem maradunk sokáig. >>> |