(Fotó: Balatoni Hajózási Zrt.) |
A lap szerdai számában megjelent cikk szerint a cégnek tavaly 725 millió forint árbevétele volt, ebből 616 millió a területi engedélyek forgalmából származott, a többi az angolna halászatából, a tógazdasági halértékesítésből, a kiskereskedelmi és kotróüzemi tevékenységből, valamint a vendégház bevételéből.
2013. december 5. óta viszont tilos a halászat a Balatonon. A vezérigazgató elmondása szerint javult a Balaton megítélése a horgászok körében a halászat betiltásával, ennek köszönhetően nőtt a területiengedély-kiváltási kedv, hiszen ezt csak azok a vízterületek tudják produkálni, ahol a horgászok számára kedvező változások állnak be. A horgászjegyekből származó bevétel több mint tíz százalékkal emelkedett tavaly az egy évvel korábbihoz képest.
Két év jár orvhalászatért
Szári Zsolt az orvhorgászokkal kapcsolatban kiemelte, a jogszabályi környezet jelentősen szigorodott: a tetten ért orvhalász akár két évig terjedő szabadságvesztést is kaphat már a halászeszköz használatáért is, anélkül, hogy halat fogott volna.
Ez, valamint a halőrzési munka hatékonyságának növelése jelentősen javította az orvhalászat elleni fellépést. Míg évekkel ezelőtt több tízezer méter illegálisan elhelyezett hálót találtak a Balatonban, addig ez tavaly nem érte el a kétezer métert.
Tavaly a Balatonon és a Kis-Balatonon tizenhat esetben kezdeményeztek rendőrségi eljárást orvhalászat miatt. A cég halászati őrei 2015-ben 286 esetben tettek feljelentést engedély nélküli horgászat és más horgászati szabályszegés miatt, s már 255 esetben a hatósági határozatot is megkapták, amelyekben összesen hat és fél millió forint halvédelmi bírságot szabtak ki, valamint az érintetteket eltiltották a horgászattól.