1p
A dollárgyengülésnek vajmi kevés köze van a nyersolaj drágulásához, mondta az amerikai pénzügyminiszter. Kijelentésével egy időben emelkedett először 146 dollár fölé a nyersolaj
A dollárgyengülésnek vajmi kevés köze van a nyersolaj drágulásához, mondta csütörtökön Londonban az amerikai pénzügyminiszter. Kijelentésével egy időben emelkedett először 146 dollár fölé a nyersolaj a londoni piacon, elemzők szerint az eurójegybanki szigorítás után várt további dollárgyengülés előzetes reakciójaként.

Henry Paulson, aki európai körútja befejező állomásán, Londonban tárgyalt Alistair Darling brit pénzügyminiszterrel, közös sajtótájékoztatójukon azt mondta: a dollárnak "nagyon csekély" hatása volt az olajárakra. A dollár átlagosan nem egészen 25 százalékkal gyengült a főbb külföldi valutákhoz képest 2002 eleje óta, az olaj pedig ugyanezen idő alatt jóval több mint az ötszörösére drágult, mondta az amerikai pénzügyminiszter.

Paulson szerint az olajár-dinamikában "messze a legfőbb hajtóerő" a fizikai keresleti-kínálati viszony, az, hogy a globális termelés és termelési kapacitás tíz éve nem nőtt érdemben. A londoni elemzői közösség szerint mindazonáltal a dollárárfolyam szerepét sem lehet teljesen figyelmen kívül hagyni.

A Barclays Capital befektetési csoport nemrég kiadott londoni elemzésében például az állt, hogy "ördögi kör" alakult ki. A dollár árfolyamgyengülése ugyanis önmagában hajtja felfelé az energiaárakat, mivel az olajexportőrök az alacsony dollárárfolyam - és a várt további árfolyamesés - kompenzációjára törekszenek, a befektetők pedig a nyersanyagokba menekülnek az infláció elől, különös tekintettel arra, hogy az amerikai reálkamat-szint 1980 óta most a legalacsonyabb.

A magas olajár miatt az euróövezeti jegybank és más, inflációkövető jegybankok vonakodnak attól, hogy kövessék az amerikai Federal Reserve eddigi enyhítési kurzusát. Ráadásul a drága olaj korlátozza az amerikai kereskedelmi hiány csökkentésének lehetőségét, azzal együtt is, hogy az amerikai gazdaság lassul, mivel a romló olajegyenleg semlegesíti az olajon kívüli kereskedelem mérlegének javulását. Mindezen tényezők még lejjebb nyomják a dollárt, és a visszahatási mechanizmus kezdődik elölről, állt a Barclays Capital londoni elemzésében, amely szerint a dollárgyengülés és az olajdrágulás most már egymást erősítő folyamattá vált.

Chakib Khelil, a Kőolajexportáló Országok Szervezetének (OPEC) soros elnöke a héten azt mondta a BBC-nek, hogy ha az euróövezeti jegybank (EKB) szigorítási ciklusba kezd - ahogy azt a piac általánosan várja -, és emiatt a dollár tovább gyengül, az még magasabbra hajthatja az olajárakat.

Ezt a piac csütörtökön megelőlegezni látszott: a globális alaptípusnak tekintett északi-tengeri Brent könnyűolaj-keverék hordója a legközelebbi, augusztusi határidőre több mint 2 dollárral 146 dollár fölé drágult az Intercontinental Exchange (ICE) londoni piacának (IPE) csütörtök déli forgalmában. Paulson a csütörtöki londoni sajtóértekezleten azt mondta: az amerikai gazdaság jelenleg "erős szembeszélben halad", jórészt éppen a magas olajárak miatt, amelyek azzal a kockázattal járnak, hogy elnyújtják a lassú növekedéssel jellemzett időszakot. Mindemellett az ingatlanpiaci korrekció is "eltart még egy ideig".

Az amerikai pénzügyminiszter ugyanakkor gondosan kerülte a "recesszió" szót, és azt mondta: az amerikai gazdaságnak "továbbra is vannak erős részei", és "nagyon komoly a valószínűsége annak", hogy az év végén a jelenleginél gyorsabb lesz a növekedési ütem.

Az Egyesült Államokban 28 éves mélyponton a hangulatindex
A nagyok legyintenek a kockázatokra
Vízummentesség: durva, mit követel cserébe az USA
Lefulladt a világ
Tanulnunk kell az olajválságból

MTI

Címkék: Befektetés
A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Befektetés Gyémántbiznisz földi halandóknak?
Privátbankár.hu | 2020. február 19. 13:39
Már a standokon a Piac & Profit legfrissebb száma! Gyémánt, mint alternatív befektetési forma? Erről és számos más érdekes témáról olvashat a februári lapban. Körbejártuk a magánegészségügy kérdéseit, beszélgettünk az Erste Bank vezérigazgatójával, írtunk a kiberbiztonságról, de olvashat a Nemzetközi Beruházási Bankról is a magazinban.
Befektetés Az MNB 5 millióra bírságolta a 4iG-t a lefújt T-Systems-ügylet kapcsán
Privátbankár.hu | 2020. január 23. 08:37
A bennfentesek jegyzékének jogsértő módon történő összeállítása miatt, emellett a T-Systems anyacégével, a Magyar Telekom Nyrt.-vel szemben is hozott intézkedést az MNB.
Befektetés Megtudtuk, mennyi vagyona van a Pallas Athéné alapítványoknak
Privátbankár.hu | 2020. január 22. 13:33
A legfrissebb kimutatás szerint 274,8 milliárd forintra nőtt a vagyon, ebből 8,8 milliárd még mindig bankbetétben van.
Befektetés IMF: 3 százalékos kamattal is ugyanennyire vinnék a MÁP Pluszt
Csabai Károly | 2019. december 6. 13:04
Ami a költségvetés kiadásait akár több száz milliárd forinttal mérsékelné – állapítja meg a Nemzetközi Valutaalap (IMF) Magyarországról kiadott legfrissebb jelentése. Az nem tartja jó ötletnek, hogy a büdzsé kizárólag belföldről finanszírozza magát, mivel a mélyponton lévő kockázati felárunk miatt a külföldi forrásbevonás most jóval olcsóbb.
Befektetés Holnap reggel sokan maradhatnak hoppon a bankjegykiadó automatáknál
Baka F. Zoltán | 2019. október 31. 14:18
Holnap lejár a banki azonosítás határideje, bajba kerülhet, aki ezt elmulasztja. Sok nyugdíjas és a külföldön élők is a veszélyeztetettek körébe tartoznak. Az első határidő idén június 26 volt, de mivel az érintettek egy nagyon jelentős hányada - több százezer magánszemély, illetve vállalkozás - késlekedett a procedúrával, a kormány úgy döntött, hogy október 31-ig meghosszabbítja az eredeti határidőt.
Befektetés Sikeres volt az Opus Global Nyrt. kötvényaukciója
Privátbankár.hu | 2019. október 25. 17:10
A teljes tervezett mennyiségben lejegyezték a befektetési holding értékpapírjait.
Befektetés Áramhálózattal bővít az Opus, megveszi a Titászt
Privátbankár.hu | 2019. október 4. 14:05
Áramhálózattal bővítheti stratégiai portfólióját az Opus befektetési holding, miután megveszi a Titász 100 százalékos részvénycsomagját.
Befektetés Nyár végére csúszhat a nyugdíjkötvény kibocsátása
Csabai Károly | 2019. április 2. 06:00
Javában folyik a munka a kormányzati színfalak mögött annak érdekében, hogy megvalósuljon a Varga Mihály által 2018 végén megjelölt cél: a január végén közel 5900 milliárd forintos lakossági állampapír-tulajdon öt év alatt megduplázódjon. A jelet a pénzügyminiszter tavaly novemberben adta meg, bejelentve egy újfajta, nyugdíj-előtakarékossági magyar állampapír kibocsátását.
Befektetés Tőkét vontak ki a Skálából a tulajdonosok
Privátbankár.hu | 2019. január 21. 17:01
Az egykori patinás üzletlánc jogutódjának számító ingatlanbefektető cég 180 millió forinttal, 540 millióra szállította le az alaptőkéjét.
Befektetés Már közel ötezer milliárdot kezelnek a hazai privátbankárok
Privátbankár.hu | 2019. január 15. 11:55
Több mint 43 ezer magánszemély összességében immár csaknem 5 ezermilliárd forintos vagyonát fialtatta 2018 végén a 16 hazai privátbankári szolgáltatónál.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG