A Mol augusztus 12-én, kedden publikálja második negyedéves gyorsjelentését, amely a nettó eredmény soron káprázatosnak tűnő eredményt mutathat majd - olvasható a a Cashline Értékpapír Zrt. szerkesztőségünkhöz eljuttatott elemzésében. Az elemzés szerint, ha megkapirgáljuk az eredmény szerkezetét, akkor ugyan némileg árnyaltabb a kép, de így is robosztus működési profitot hozhatott a negyedév a vállalatnak.
A kitermelésben nincs új a nap alatt: az emelkedő kőolajárak továbbra is meghaladták a csökkenő volumen és a gyenge dollár visszahúzó hatását. Az igazi dübörgést azonban – ahogy azt megszokhattuk – a Cashline szerint a finomítás és kereskedelem szegmens hozza, miután a dízelárrések rekordszintre emelkedtek (40%-kal az előző év azonos időszakához képest). Igaz, a benzin árrések ugyanennyivel mérséklődtek, azonban a MOL azóta maximalizálta a dízel finomítást és konszolidálta a megszerzett olasz finomítót.
Ugyanakkor a gyenge dollár itt is negatív szerepet játszott. Az emelkedő termékárak viszont – hasonlóan az előző évi periódushoz - 14,5 milliárd forintos pozitív készlethatással járulhattak hozzá a divízió eredményéhez.
A földgáz szegmensben különösebb fordulatot nem várnak a cég elemzői, míg a gyorsjelentés mostoha gyereke Sarkadi Szabó Kornél várakozásai szerint a vegyipari szegmens lesz, ahol a drámaian visszaeső vegyipari árrések és a növekvő közvetett energiaköltségek mélyen negatív tartományba taszították a működési eredményt. Mindezekkel együtt a teljes operatív profit – párhuzamosan az EBITDA-val – szintben maradhat az előző év combos számaival.
A Cashline által kalkulált 22,000 forintos fair értéket és rövid távra vonatkozó vételi ajánlásukat megerősítették, és a cég szakemberei úgy ítélik meg, hogy a jelenlegi szinteken minden egyes eladói hullámot felhalmozásra, azaz vételre érdemes kihasználni.
Várakozása szerint az igazi robbanás a nettó eredményben jöhet, ahol az euró hitelek nem realizált átértékelése és a Magnolia opciók fordulónapi árfolyammal történt beértékelése közel 40 milliárdot hozhatott a konyhára a negyedév során.
Az OMV-bejelntés részletei és utózengése: - Senkinek sincs esélye megszerezni a Molt - Kitűnő fegyver lehet a Mol-pakett az OMV kezében - Vége a háborúnak: véres fejjel vonul vissza az OMV |
A hosszabb távú konklúziók az elemzés szerint már kevésbé tiszták: az OMV 20%-os MOL pakettjának a sorsa továbbra is bizonytalan marad, bár nő annak az esélye, hogy a MOL jelentősebb részvényállományt von be a következő két évben. Ezen kívül lehetősége van a Molnak az OMV-től megvásárolni akár a teljes pakettet, természetesen amennyiben az OMV nyitott. Ezt a MOL a vegyipari szegmensbe (TVK-Slovnaft tengely) stratégiai partner beengedésével és a finomítók kisebbségi tulajdonának eladásával tudná finanszírozni. Egy ilyen lépést valószínűleg az EU is üdvözölne.
Egis háromnegyedév: nem elírás
Magyar Telekom: kevesebb emberrel sokkal jobb
5 milliárdba kerülhet a Richternek az erős forint
Éledezik a tőzsde, de ennek az évnek már mindegy
Jelentést kérünk: Richter, Egis, MTelekom
Privátbankár