Lájkold a Privátbankárt, mi adunk 10 forintot - fogjunk össze együtt a gyerekekért! >> |
Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) közlése szerint senki sem sérült meg a hajnali, a Richter-skála szerint 4,8-es erősségű földrengésben. Ugyanakkor több száz lakóház rongálódott meg, viszont veszélyes üzemekben, szolgáltató létesítményekben, közműellátóknál és az árvízzel érintett területen a gátakban nem okozott károk a földmozgás.
Bakondi György, az OKF főigazgatója elmondta: az eddigi összesítések szerint a Heves megyei Tenk településen keletkezett a legtöbb kár, ott több száz lakóépület fala megrepedt vagy megsérült, megrogytak a kémények és leestek a tetőcserepek. Átányban is legalább száz lakás sérült meg - tette hozzá. Egyetlen épület sem dőlt össze, nem vált lakhatatlanná, senkit nem kellett kitelepíteni - hangsúlyozta Bakondi György.
Megjegyezte, Heves megye tizenhárom településéről érkeztek bejelentések az éjszakai földrengés okozta károkról a katasztrófavédelem műveletirányítási központjához. Épületsérüléseket jeleztek Petőfibányáról, Füzesabonyból, Erdőtelekről, Tarnabodról is, jellemzően repedéseket okozott a földmozgás.
A biztosítók is dolgoznak
A Generali Biztosító közleménye szerint az előzőekben említett településekről várják a legtöbb bejelentést. A biztosító munkatársai már elkezdték a kárfelmérést az érintett településeken, szükség esetén a kárszakértők átcsoportosítására is sor kerülhet.
Magyarországon évente 100-120 kisebb földrengés történik, bár ezek közül sokat nem is lehet érezni. Legutóbb 2 éve, 2011 februárjában volt nagyobb földrengés Oroszlány körzetében. Akkor 30 település volt érintett, összesen csaknem 100 lakossági bejelentés érkezett a Generalihoz. A legtöbb kár ilyenkor repedésekből, a vakolat sérüléséből keletkezik.
Ezt érdemes tenni, ha reng a föld
Igazán veszélyes földrengések hazánkban csak 15-20 évente történnek, de nyaralás közben könnyebben találkozhatunk a jelenséggel, mivel több kedvelt úti cél fekszik erre hajlamos területen - figyelmeztet a biztosító. Éppen ezért nem árt tudni, mi a teendő földrengéskor
- Célszerű ilyen esetekben az asztal alá bújni, vagy olyan helyre húzódni, ahol nem eshet ránk semmi. Ne menjünk ablak közelébe!
- Ha épületben vagyunk, akkor azonnal zárjuk el a gáz és vízfőcsapot.
- Ha a szabadban vagyunk, akkor földrengéskor lehetőleg menjünk messzebb az épületektől, fáktól és villanyoszlopoktól. Így kisebb eséllyel zuhanhat ránk törmelék.
- Amennyiben épp autót vezetünk, lassítsunk le és próbáljunk olyan helyen megállni, ahol lehetőleg nincs körülöttünk semmi, ami a járműre dőlhet.