8p

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Másfél-két év is elég lehet az európai építőiparnak, hogy kiheverje a koronavírus-járvány miatti sokkot. Ezzel legalább két évvel megelőzheti a turizmust és a vendéglátást. Magyarországon is optimisták az építési ágazat szereplői, főleg amiatt, hogy a kormány – más külföldi példákat átvéve – erősen megtolta a keresleti oldalt különféle adókedvezményekkel és a hitelekkel. A bankok – igaz, szigorúbban, mint korábban – készek továbbra is finanszírozni a jó projekteket és a stabil építőipari vállalatokat. 

Az elmúlt hetekben – igaz, még az újabb megszorító intézkedések bejelentése előtt – a korábbiaknál kicsit optimistább elemzések láttak napvilágot arról, hogy az egyes nagyobb gazdasági szektorok mennyi idő múlva dolgozhatják le a járvány miatti igen súlyos veszteségeiket. Ezeket a derülátóbb megnyilvánulásokat az is alátámasztotta, hogy egyre jobb hírek érkeztek a vakcina-fejlesztésekről és az előzetes tesztekről. Leginkább természetesen a turizmus és a vendéglátás szenved, annak talpraállása óvatos becslések szerint is legalább három-négy évbe telik. Ráadásul a kormányok egy része, így a magyar is, alig-alig ad értékelhető segítséget a hoteleknek és az éttermeknek.

A mostani válság annyiban jelentősen különbözik a 2008-2009-estől, hogy azután sok-sok év kellett, amíg felpörögtek a gazdaságok. Az ugyanis egy pénzügyi összeomlás utáni válságkezelést igényelt, amiről most egyáltalán nincs szó, hiszen pénzbőség van. A kereskedelmi bankok Európa nagyobb részén továbbra is finanszírozzák a jól összerakott építési projekteket és a benne szereplő cégeket. Az előzetes ellenőrzés ugyanakkor szigorúbb, mint fél-háromnegyed évvel ezelőtt és vannak úgymond "tiltott" ágazatok, mint a túl kockázatos hotelpiac vagy a kiskereskedelmi ingatlanok.

A lakásépítés pöröghet fel a leggyorsabban (fotó: Mester Nándor)
A lakásépítés pöröghet fel a leggyorsabban (fotó: Mester Nándor)

Az SP Global kutatása szerint Európa-szerte csökkent az építőanyag-kereskedelemben a fogyasztói kereslet. Ennek  oka egyértelműen a növekvő munkanélküliségben, a bizalomvesztésben, a kiszámíthatatlanságban és a gazdasági instabilitásban keresendő. A nemzetközi kutatásban résztvevő vállalatok esetében 2020-ban 15-20 százalék közötti bevételcsökkenést eredményezett a pandémia. Az építőanyag-kereskedők a helyi termeléstől és kereslettől függnek. Éppen ezért jelentős különbségek tapasztalhatók az egyes nemzetgazdaságokban, de azon belül régiónként is eltérések mutatkoznak - hangsúlyozza erre utalva az újHáz Zrt.

„Nyilvánvaló, hogy azokban az európai országokban, ahol a március-május közötti leállások mértéke drasztikusabb volt, az építési tevékenység csökkenése meredekebben alakult. Különösen drámai a visszaesés mértéke Olaszországban, Spanyolországban és Franciaországban, ahol a lezárások hosszabb ideig voltak életben és jóval szigorúbbak voltak, mint Közép-, Kelet- és Észak-Európában” – fogalmaztak a jelentésben.

Mi a helyzet Magyarországon?

Nem túl sok jó hír érkezett az idén. Az első egy-két hónapban még jól tartotta magát az építőipar, főleg a futó építkezések utolsó szakaszaiban kapott megrendelést. Sok társasházi beruházás ért befejező szakaszba, így a belső munkákban érdekelt szakipari cégek nem panaszkodhattak. Viszonylag stabilan futnak az állami nagyberuházások is, bár közülük jó néhányat elhalasztottak. A tavasz végétől a magánszemélyek rástartoltak a lakásfelújításokra, meg is ugrott az építőanyagok forgalma, de most ősszel, a járvány második hullámának kezdetétől egyre több helyen kellett leállítani az építkezést.

Bizonytalanságot és kivárást hozott az is, hogy a kormány csak csöpögtetve és késve tisztázta, hogy milyen ösztönzőket vet be az építőipari kilábalás érdekében. Volt kisebb árcsökkenés az év első felében az építőanyagoknál és a munkadíjaknál is, de az árak ősszel megint növekedésbe fordultak, miután szűkös lett a munkaerőkínálat és tovább gyengüllt a forint az euróval szemben, emelkedtek az egyéb kivitelezési költségek. A kilátások nem jók, nyilvánvaló, hogy a kivitelezők és az alapanyagforgalmazók is tovább fogják hárítani a költségnövekedésüket a végfelhasználókra. 

Rendelésállomány a 2. félévben (forrás: ÉVOSZ)
Rendelésállomány a 2. félévben (forrás: ÉVOSZ)

Sokat mondó az Építési Vállalkozók Országos Szövetsége (ÉVOSZ) szeptember végén közölt hangulatjelentése, amit 400 hazai cég megkérdezése alapján állítottak össze. Ebből már látszott, hogy bezuhant a rendelésállomány és a cégek epedve várták a kormányzati élénkítő csomagot. Az októberi szakkiállításon rendezett szakmai fórumon viszont kicsit tisztult a kép, kiderültek a kormánycsomag részletei, s november elején már megkezdődhetett a 2021-es év konkrét tervezése, bár a járvány miatt a teljesítések bizonyosan késedelmet szenvednek.

Természetesen a sok állami megrendelést bezsebelő kivitelező cégek nem panaszkodnak ennyire, az ő üzletmenetük viszonylag stabil. Őket kevésbé érinti az a tervezet, amit Varga Mihály pénzügyminiszter ismertetett az ősz elején, miszerint egyebek mellett csökkentik a cégek adminisztrációs terheit.

Az előrejelzések szerint az euróövezet GDP-je 7,3 százalékkal csökken 2020-ban, de a fent említett három országban a hiány ezt jóval meghaladja. Olaszországban 9,9, Spanyolországban 8,8, Franciaországban 8 százalék a bruttó hazai termék visszaesése, Németország GDP-csökkenése azonban lényegesen elmarad az európai átlagtól és 6 százalék körül áll meg.

Az építőipart akadályozó tényezők (forrás: Európai Bizottság)
Az építőipart akadályozó tényezők (forrás: Európai Bizottság)

Az egyes országok építőanyag-kereskedelmi és építőipari vállalatainak gazdasági teljesítménye is hozzájárul a GDP-számok ilyen mértékű visszaeséséhez. A kép azonban vegyes: Skandináviában 2020 első negyedévében és április első két hetében növekedett, de például Franciaországban és az Egyesült Királyságban jelentősen visszaesett ez a teljesítmény.

Általánosságban véve elmondható, hogy azok a nagyvállalatok, amelyek Nyugat- és Dél-Európában folytatnak gazdasági tevékenységet, súlyosabb gazdasági károkkal számolhatnak, mint azok, amelyek földrajzilag diverzifikáltabbak – figyelmeztettek az újHáz összefoglalóját készítő szakértők.

Bevételek és EBITDA az európai építőiparban 2009-ben és 2020-ban (forrás:újHáz Zrt.)
Bevételek és EBITDA az európai építőiparban 2009-ben és 2020-ban (forrás:újHáz Zrt.)

A 2020-as év visszaesése az ágazatban nagyságrendileg a 2008-as pénzügyi válság alatti trendeket tükrözi. Az előrejelzések szerint az építőanyagipari vállalatok bevételeinek csökkenése 2020-ban átlagosan várható, ami hasonló ahhoz, mint ami 2009-ben a pénzügyi válság során volt megfigyelhető. A szegmensen belül azonban európai szinten a cementgyártók súlyosabb bevételcsökkenésével lehet számolni azokban az országokban, ahol a leállások hosszabb ideig voltak érvényben.

Visszaesés Oroszországban is

Az európai építési piacot rendszeresen elemző EECFA szervezet szerint a 2020-as gazdasági válság visszaveti az orosz ingatlanpiacot és az építési piacot is, de Oroszország-szerte más mértékben. A különböző regionális ingatlanpiacok különböző módon reagálnak a makrogazdasági sokkokra. Az építőipari szektor nagyban függ a makrogazdasági ingadozásoktól, valamint a multiplikátor-hatások is jelentősek, az építőipari volumen enyhe csökkenése is nagy változásokat okoz a kapcsolódó iparágakban. A különböző városok eltérő válságtűrése közvetlenül hat az építési piac szegmenseire is. A nyilvánvalóan súlyosan érintett irodapiac és kiskereskedelmi piac mellett a leginkább érintett a lakáspiac, ahol a kereslet meglehetősen gyorsan reagál a makrogazdasági sokkokra. A lakástranzakciók száma 2020 második negyedévében - 2020 első negyedévéhez képest - a legtöbb orosz városban és régióban csökkent a lakosság csökkenő jövedelme, a kijárás korlátozása és a tranzakciók állami nyilvántartásba vételének ideiglenes leállása miatt. A legnagyobb keresletcsökkenés éppen azokban a városokban volt, amelyek gazdasága a legkevésbé áll ellen a válságnak. Ezen városokban nőtt leginkább a munkanélküliség, az általános üzleti tevékenység csökkenése nagyobb mértékű volt, valamint a háztartások jövedelme is jobban esett.

A várakozások szerint a legtöbb építőipari vállalat két éven belül eléri a pandémiát megelőző gazdasági teljesítményt, míg a pénzügyi válságot követően ez egy évtizedet is felölelt. Néhány európai ország eleve hátrányból indul, hiszen például Olaszország és Spanyolország a világjárvány európai kitörésekor még nem érte el a pénzügyi válság előtti építési volumeneket. A járvány első hullámában az előbb említett Olaszország különösen érintett volt, a közép- és kelet-európai országokhoz képest a kijárási korlátozások hosszabb ideig tartottak, a leállások pedig súlyos hatást gyakoroltak az építőanyaggyártásra, különösen a hidegburkolatokra. Az exportáruk esetében időszakos áruellátási problémák merültek fel, de a határzárak és a szigorú járványügyi intézkedések  és szállítmányozási rend helyre tudott állni.

Az ÉVOSZ korábban megerősítette lapunknak ezeket a tapasztalatokat. Elmondta a szervezet azt is, hogy ősszel továbbra is szakmunkás- és mérnökhiány van Magyarországon. A külföldről nyár elején hazajött szakemberek zöme mind visszatért külföldi munkahelyére. Az itt dolgozó külföldiek többsége ugyan itt maradt, de ezek nem a krémet képviselik, érdemben nem enyhítenek a hiányon. 

2020 második negyedévében a nehéz-építőanyaggyártók (tégla és beton) értékesítése Európában 81 százalékkal csökkent az első negyedévhez képest, a könnyű-építőanyagoké pedig 68 százalékkal esett vissza. Mindkét esetben 2008 negyedik negyedéve óta nem tapasztalható csökkenés következett be, ugyanakkor a gyártók arra számítanak, hogy a harmadik negyedévi adatok már óvatos fellendülést mutatnak majd. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Pest Rózsadombja üldözőbe vette a budait
Mester Nándor | 2024. szeptember 18. 19:34
Aki nem tudná, annak segítünk: a XVI. kerületben összekapaszkodott öt település (Árpádföld, Cinkota, Mátyásföld, Rákosszentmihály, Sashalom) egy jelentősebb részét szokták így nevezni. Vannak, akik szerint Zugló érdemli ki ezt a címet, mások a József Attila lakótelepet is ennek hívják, de mi maradunk a legelsőnél, vagyis a XVI. kerületnél, az jobban betagozódott az ingatlanos szakmai világba, így sorozatunkba is.
Ingatlan Orbánék építésze: Hatvanpuszta alkotója újabb megbízást kapott
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 17. 10:32
Kevés magyar ingatlant emlegetnek annyiszor és olyan hévvel a magyar politikában, mint Hatvanpusztát. Főépítésze milliárdos munkákat nyert el.
Ingatlan Budapest csaknem fele már millió fölött
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 13. 16:31
Az ingatlan.com augusztusi lakásárindexe szerint országosan és havi szinten alig változtak az árak, éves összevetésben viszont tovább gyorsult az ingatlanok drágulása.  A legtempósabb árnövekedés havi szinten a budapesti agglomerációban történt, ennek ellenére a Pest vármegyei éves drágulás a legkisebb a többi régióhoz képest. A legnagyobb éves felértékelődést továbbra is a Debrecent magában foglaló észak-alföldi régió mutatja. A VI. kerületi lakáspiacot már megcsapta az Aibnb-tiltásának a szele, mert a prémium minőségű ingatlanok kínálata nőtt, az áruk viszont csökkent. Tizenegy budapesti kerület szerepel a fővárosi aranycsapatban. Szeptember közepén ugyanis ezekben a városrészekben legalább 1 millió forintba kerülnek az átlagos négyzetméterárak.  A vármegyeszékhelyek között pedig öt olyan van, ahol 700 ezer forintot meghaladó szinten járnak az átlagos négyzetméterárak.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Tévedés túlértékelni az Airbnb szerepét Terézvárosban
Mester Nándor | 2024. szeptember 11. 18:54
Pár nap múlva kiderül, hogy mi lesz az Airbnb-szavazás eredménye a VI. kerületben. Ha a teljes tiltás kap többséget, akkor egy időre elvándorolhatnak a befektetők, de ez hosszú távon megfordulhat, egy nyugodtabbá váló környékre jöhetnek a hosszú távú bérletre utazó társaik. Kisebb üzlet, de kisebb a kockázat is - derül ki sorozatunk mostani részéből.
Ingatlan Unalmasak a hagyományos irodák? Van más is
Mester Nándor | 2024. szeptember 7. 14:58
Újabb ilyen központ nyílt Budapesten a közelmúltban, ami azt jelzi, hogy növekszik az egy épületben többféle irodahasználatra alkalmas terek aránya Magyarországon is. Külföldön már tőzsdei cégek is a bérlők között vannak, nálunk ez még várat magára. A zöld szempontok nagyobb arányú figyelembevétele azonban itthon is gyorsíthatja ezt a folyamatot.
Ingatlan Három ingatlanos hatása lehet a terézvárosi Airbnb-szavazásnak, az egyik sokaknak fájhat
Mester Nándor | 2024. szeptember 5. 15:04
Nagyon nem mindegy, milyen eredmény születik, részleges, vagy teljes tiltás vagy valamilyen köztes rendelkezés. Az sem mellékes, hogy mit lép a kormány, lesz-e az önkormányzatinál magasabb szintű kormányrendelet. Egy biztos: az ingatlanpiacot vastagon érinti, és nem csupán Terézvárosban. A befektetőket akár külföldre is terelheti.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Luxusvillám van, hova lőjem be az árat?
Mester Nándor | 2024. szeptember 4. 18:53
Magyarország követi a nyugati tempót és viszonylag gyorsan változnak a lakóingatlanok vásárlóinak preferenciái az egyes piaci szegmensekben. Ezt részben a technológia is segíti, ugyanakkor a lakások, házak vagy villák értékét a gazdasági szempontok mellett pszichológiaiak is befolyásolják – derül ki sorozatunk mostani részéből.
Ingatlan Spanyol bevásárlóközpontot vett a magyar Gestor
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 4. 15:56
A magyar magántulajdonban lévő ingatlanbefektető és vagyonkezelő cég megvásárolta a Portal Mediterraneo Retail-Parkot. A tranzakcióban a Savills járt el közvetítőként.
Ingatlan Nem csökkenti az ingatlanárat és a bérleti díjat az Airbnb korlátozása - állítja egy elemzés
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 2. 19:09
A Felelős Szálláskiadók Szövetségének kutatása szerint egyetlen általuk vizsgált nagyvárosban sem csökkentek az ingatlanárak és bérleti díjak az Airbnb szigorú korlátozása után, és még a drágulás mértéke sem lassult.
Ingatlan Újabb raktárakat épít a belga beruházó Magyarországon
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 2. 14:16
Mintegy 15 ezer négyzetméternyi fejlesztés indult el.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG