A végtörlesztés utolsó havában várható volt, hogy megnövekedik a forgalom a lakáspiacon, a kínálattal egy időben jelentkezett a befektetési célú vásárlás növekedése. Ez utóbbi a januári forgalom közel egyharmadát tette ki, így a két jelentős ingatlanpiaci esemény összhatásaként a kínálat és a kereslet időben egymásra tudott találni. Decemberben a szezonalitásnak megfelelően mérsékelten esett a kereslet, így várható volt, hogy erős lesz a január.
Még mindig a 13. és a 11. kerület a legnépszerűbb
A Keresletindex minden várakozáson felüli értéket mutat, szinte megduplázódott a tavalyi átlag, így a válság előtti időket idézi. Nincs azonban kiugró elmozdulás a lezárt tranzakciók átlagáraiban decemberhez képest. Januárban az átlagosnál kevesebb felújításra szoruló ingatlan cserélt gazdát, s ezzel nőtt a jobb minőségű, illetve drágább ingatlanok aránya. Tovább erősítette népszerűségi vezető szerepét Budapesten a 13. kerület, ezt most is az érdeklődők 20 százaléka jelölte meg célpontjának. Nem sokkal lemaradva a második legkedveltebb kerület a 11. kerület, amely decemberhez hasonlóan 19 százalékon stagnál.
A január csúcshónap volt a házeladásoknál mutatkozó árváltozásban. Bár mindig ez az ingatlantípus volt a leginkább alkuképes, a végtörlesztés hajrája úgy tűnik, itt követelte a legnagyobb kompromisszumokat az eladóktól. A vidéken átlagos nyolc százalékos irányárváltozás és az azt követő 14 százalékos vevői alku, bár „fájhatott” az eladóknak, a jelek szerint mégis megegyezés született ezen az áron.
Végtörlesztés, végtörlesztés, végtörlesztés
Januárban 27-ről 43 százalékra ugrott a „beosztott” státuszúak aránya az eladói oldalon, míg a vállalkozók tíz százalékkal kevesebben váltak meg ingatlanjaiktól. Eladási oknak a fővárosban is az elő– ill. végtörlesztést jelölték meg legtöbben, 37 százalék volt az arányuk. Ezek a lakások átlagban 12,4 millió forintért találtak új tulajdonosra. Vidéken az eladók harmadát tették ki a végtörlesztők, átlagban közel tízmillió forintos lakásaiktól váltak meg. Itt is megugrott a beosztott státuszúak aránya, decemberben 40 százalék volt, januárban pedig már 52.
Januárban Budán kelendőek voltak a kisebb garzonlakások, és ennek megfelelően az ötmillió forint alatti árú ingatlanok mentek inkább. Pest Megyében ezzel ellentétben nőtt a nagy, 160 négyzetméter fölötti ingatlanok kereslete, bár a vásárlók fele 40-80 négyzetméter közöttieket vett.
Ha nem lesz negatív fordulat, 2011-et hozhatjuk az idén
A Duna House 2012-re a tavalyi évihez hasonló, vagy azt valamelyest meghaladó tranzakciószámot vár a lakáspiacon. Az első negyedév (főleg a végtörlesztés áthúzódó hatása miatt) lényegesen erősebb lesz, mint 2011. hasonló időszaka, ami historikusan is jelentős negyedéves mélypontnak számított. A januári 12 970 darabos havi tranzakciószám több mint két és félszer akkora, mint a tavalyi hasonló érték, és hároméves csúcsnak számít, de a jelentős egyszeri hatások miatt nem beszélhetünk trendfordulóról.
Amennyiben nem lesz negatív gazdaságpolitikai fordulat, vagy ilyen jellegű piaci várakozás, akkor a második és harmadik negyedév hasonlóan alakulhat, mint 2011-ben. Az utolsó negyedévben a forgalom várhatóan nem éri el a 2011. évi értéket, amit a végtörlesztés egyszeri hatása jelentősen befolyásolt.