Alexis Ohanian, a reddit társalapítója szerint van lehetőség arra, hogy otthagyjuk a munkánkat, és inkább valami olyasmivel keressünk egy rakás pénzt, amit imádunk csinálni - írja a BBC összeállítása.
Smooth McGroove régi videójátékok dallamait énekli fel, és ezzel igen jól keres - keress csak rá a Mario 64, a Minecraft és Sonic the Hedgehog dallamaihoz írt műveire. Rajongótábora jobbára olyan középkorú gamerekből áll, akik egy kis nosztalgiára vágynak és hajlandók pénzt áldozni arra, hogy hallhassák az énekes új műveit. A Patreon weboldalon kb. 800 ember dobja össze a 2600 dolláros klipenkénti díjat. Jelenleg heti egy videót készít, ezzel pedig bőven megkeresi korábbi zenetanári fizetését.
Legyél te is Medici!
A BBC összeállítása Ohaniant idézi, aki szerint ez remek példa egy új jelenségre: egy művész az internet népétől kapja meg azt az anyagi támogatást, amivel kibontakoztathatja kreativitását. Közösségi mecenatúrának nevezi a jelenséget, ami szerinte egy ugyanolyan kulturális robbanást idézhet elő, mint amit a Medici család bőkezű művészetpártolása tett lehetővé a 16. században. A reneszánsz korban azonban a világnak csak egy kis részén, csak a leggazdagabbak számára vált lehetővé a feltörekvő művészek támogatása. A közösségi mecenatúra ezeket a földrajzi és anyagi korlátokat viszont nem ismeri.
Kulimunka helyett csináld, amihez igazán értesz!
Az új lehetőségnek köszönhetően a művész kizárólag az alkotásra koncentrálhat, és nem kell a nap nagy részét például éttermi mosogatással töltenie. A modell persze működött már korábban is: a BBC Harper Lee példáját említi, aki reptéri pultosként vesztegette idejét, mire két ismerőse egy évnyi fizetését kínálta fel neki, hogy írja meg élete művét. Kapott a lehetőségen, és megírta a „Ne bántsátok a feketerigót” című könyvet, ami sokak szerint az amerikai irodalom egyik legnagyszerűbb műve, és nagy valószínűséggel sosem született volna meg a gazdag mecénás nélkül.
A "crowd patronage"-nek köszönhetően pedig a jövőben még több remekmű születhet meg.