A svájci kormány javaslata kiterjedne minden "gazdaságilag jelentős, tőzsdén jegyzett" vállalatra. Az érintett vállalatoknak 5 évük lenne, hogy alkalmazkodjanak az új szabályhoz.
Egyre több helyen szabályozzák a kvótát
Norvégiában, Franciaországban, Hollandiában és Spanyolországban törvényben írják elő, hogy a vállalatok igazgatósági tanácsában a tagoknak hány százaléka kell, hogy nő legyen. A svájci javaslat ennél tovább megy, mert nemcsak az igazgatósági tagokra, hanem az alattuk levő szintű vezetőkre is vonatkozna.
A svájci javaslat viszont megengedőbb is, mert az ötéves határidő végén nem vár semmilyen büntetés azokra a vállalatokra, amelyek nem érik el a 30 százalékos arányt. Ezeknek a vállalatoknak csak fel kellene tüntetniük éves jelentésükben, hogy miért nem valósult meg a cél, mit tettek és mit tesznek majd az eléréséhez.
A törvényjavaslatot még megvitatja többek közt a svájci törvényhozás is, így végső szövege változhat.
Messze a cél
A Financial Times írása szerint jelenleg a svájci SMI indexet alkotó 20 tőzsdén jegyzett legfontosabb vállalatban nincs egyetlen női vezérigazgató sem, és csak egyetlen női igazgatósági tag van.
Mi a helyzet Magyarországon?
Miközben a cégek alsóbb döntéshozói szintjein a nők aránya akár a 40 százalékot is eléri, a felsővezetői szinten ez a szám 17 százalékra csökken, míg a cégek első számú vezetői között mindössze tíz százalékos a nők részaránya.
Hazai topvállalati vezetők klubot alapítottak, hogy 2020-ra a vállalatok irányító testületeiben és felső vezetésében a női vezetők aránya elérje a 20 százalékot. Részletek >>