A Miskolci Egyetem egyik előadója. Kép forrása: uni-miskolc.hu |
Egy év alatt közel 10 ezerrel csökkent a hallgatók létszáma a felsőoktatásban, így most összesen 295 ezren tanulnak - írja a Világgazdaság. Utoljára 16 éve volt 300 ezer alatt a létszám.
Legyen mindenki szakmunkás
Úgy látszik tehát, hogy bejön a kormány számítása: inkább a szakmunkásképzést erősítenék, a felsőoktatásban tanuló hallgatók létszámát pedig csökkentenék - legalábbis az eddigi intézkedések és a kommunikáció is ebbe az irányba mutat. Ennek megfelelően zuhannak az oktatásra fordított kiadások is. A GDP arányában a 2010-es 4,75 százalékról 2013-ban 3,93-ra csökkentek a befektetések. A lap megállapítja, hogy már nemcsak Európai nyugati feléhez, hanem a régióhoz viszonyítva is kevesebbet költ a területre az ország.
Minek járjon a gyerek iskolába?
Ami még szomorúbb viszont, hogy a középfokú oktatási képzéseken is visszaesett a résztvevők száma: egy év alatt több mint 5 százalékkal, 446 ezerre csökkent. A demográfiai folyamatok mellett az egyik legerősebb hatás a tankötelezettségi korhatár leszállítása volt 18-ról 16 évre.
Idén csaknem ötezerrel kevesebben tettek sikeres érettségi vizsgát, a szakmai vizsgázók száma pedig 13 százalékkal esett vissza a tavalyi évhez képest.
A Privátbankár többrészes videósorozatát a hazai felsőoktatás helyzetéről itt kezdheti el megnézni. |