Giró-Szász András, kormányszóvivő az új felsőoktatási törvény szükségességét emelte ki, annak érdekében , hogy a felsőoktatási rendszert a 21. század kihívásaihoz lehessen igazítani. A törvényjavaslat céljaként a diplomás munkanélküliek számának csökkentését, a felsőoktatási színvonal egységesítését és minőségjavítást emelete ki.
A cél a felsőoktatás színvonalának emelése
Giró-Szász András kiemelte, hogy a kormány célja a felsőoktatás színvonalának emelése és ennek érdekében a szükségszerű strukturális változások meghozatala, egy helytálló és versenyképes felsőoktatási rendszer kialakításának az érdekében. A szóvivő szerint a képzési rendszert az ország teherbíró képességének megfelelően kell támogatni, továbbá a felsőoktatásnak a munkaerőpiaci igényekhez kell alkalmazkodnia. Mindezek mellett a kormány úgy véli, hogy a diplomások tudása és munkája Magyarországon kell, hogy hasznosuljon, ezért a törvény biztosítani kívánja, hogy az itthon végzettek tudásukat a haza számára tudják hasznosítani.
Hoffmann Rózsa, oktatásért felelős államtitkár az új felsőoktatási törvénnyel kapcsolatban elmondta, hogy a törvény elsősorban a megújulást szolgálja a minőség elve alapján, koncentrálva a képzés, az oktatás és a hallgatók színvonalára. Az államtitkár szerint a hazai egyetemek javuló nemzetközi versenyképessége, továbbá világszínvonalú felsőoktatási rendszer létrehozása az elkövetkező évek célja.
Gazdaságosság követelményét is figyelembe kell venni
Hoffmann Rózsa kiemelte, hogy mindeközben meg kell felelni a gazdaságosság követelményének is, ennek érdekében hozták létre a 3 típusú képzési lehetőséget. A törvénytervezet értelmében a költségviselés formája lehet: magyar állami ösztöndíjjal támogatott hallgató, magyar állami (rész)ösztöndíjjal támogatott hallgató vagy önköltséges hallgató. A tervezet meghagyta a kétirányú átsorolás lehetőségét is, vagyis az önköltségesek közül a legjobban teljesítők "helyet cserélnek" a legrosszabbul teljesítő állami ösztöndíjasokkal. Hoffmann Rózsa elmondta, hogy a kormány azon képzéseket igyekszik támogatni, melyek a magyar gazdaságban, a huzóágazatok szerepét töltik be, amelyek a gazdaság motorját jelentik.
Hoffmann Rózsa elmondta, hogy az új felsőoktatási törvénnyel számszerűleg kevesebb, de jobb minőségi és a nemzetközi piacon jobb felsőoktatási intézmények lesznek majd. Az oktatásért felelős államtitkár elmondta, hogy a kormány fogja meghatározni a képzési helyek számát és irányát a szakokat illetően, valamint a 2012-re vonatkozó keretszámokat már az átalakulás jegyében kívánják meghatározni, a Felsőoktatási Tervezési Tanács, az akkreditációs bizottság, és a rektori konferencia javaslata alapján.
A következő hónapokban elkészülhetnek a hallgatói szerződés minták
Az ösztöndíj-rendszerrel kapcsolatban Hoffmann Rózsa elmondta, hogy hallgatói szerződés mintákat fognak alkalmazni, továbbá hogy egy hallagatónak mennyi időt kell Magyarországon dolgozni, az attól függ majd, hogy milyen szakon végzett. Hoffmann Rózsa a döntést azzal indokolta, hogy akik Magyarországon, az állam költségén szereznek értékes diplomát, azok egy meghatározott ideig Magyarországon, a hazájuk javára dolgozzanak.