Merkel és Lagarde |
8. Isabel Dos Santos – üzletasszony és befektető (Angola)
A 42 éves Isabel nemcsak, hogy az angolai elnök lánya, ő az afrikai kontinens első női milliárdosa, vagyonát 3,4 milliárd dollárra becsülik, miközben egy átlagos angolai napi 2 dolláron él.
Vagyonát egyébként főleg befektetéseiből szerezte, komolyabb pénzt tett többek közt az angolai telekommunikációs cég Unitelbe, és a portugál Befektetési Bankba. Júniusban megvette a szintén portugál Efacec Power Solutions 65 százalékát több mint 220 millió dollárért.
7. Meg Whitman – a Hewlett Packard Enterprise vezérigazgatója (Egyesült Államok)
Az 59 éves üzletasszony 2011-ben vette át a botrányoktól hangos techóriást, és elkezdte rendbe rakni. Eladta a felesleges akvizíciókat, több ezer embert kirúgott, és végül szétszedte a HP-t két Fortune 500-as vállalattá. Whitman most a Hewlett Packard Enterprisest irányítja, amely a softwares fejlesztési részre fókuszál majd, de a HP Inc. igazgatói tanácsában is ott ül.
Van már mögötte egy techvállalat sikersztori: Whitman az eBay-t 4 millió dolláros bevételű, 30 embert foglalkoztató cégből, egy 8 milliárd dolláros, 15 ezer alkalmazó óriássá tette. Személyes vagyonát egyébként körülbelül 2,1 milliárd dollárra becsülik.
6. Hillary Clinton – volt külügyminiszter, elnökjelölt (Egyesült Államok)
A 68 éves Hillary már rég nem first ladyként ismert, ráadásul egyre jobbak az esélyei arra, hogy visszatérjen a Fehér Házba, mivel elképesztő, 56 százalékos támogatással bír már most a demokrata pártban, és nem igazán látszik, hogy bárki utol tudná érni. Ez annak fényében különösen nagy fegyvertény, hogy több botrányba is belekeveredett, de ez a támogatottságán nem igazán hagyott nyomot. Clinton volt egyébként az első női szenátor New Yorkban, és az egyetlen first lady, aki valaha is elindult az elnökségért.
5. Park Geun-hye – Dél-Korea elnöke
A 63 éves hölgy folyamatosan történelmet ír azzal, hogy országa első női vezetője. Ez különösen annak fényében nagy szám, hogy az egész fejlett világból Dél-Koreában a legmagasabb a nemek közti egyenlőtlenség szintje.
Parknak nincs könnyű dolga, mivel a folyton fenyegetőző Észak-Koreával is meg kell maradnia a diplomácia határain belül. Tavaly megpróbált megegyezni felső szomszédjaival arról, hogy humanitárius segélyekért és befektetésekért cserébe a diktatúra felfüggesztené a nukleáris fegyverprogramját, de nem járt sikerrel.
4. Christine Lagarde – az IMF elnöke (Franciaország)
Az 59 éves Lagarde az első nő a Nemzetközi Valutaalap élén, amely 188 országnak ad hitelt és pénzügyi terveket szükség esetén. Az EKB-hoz és az Európai Bizottsághoz hasonlóan az IMF is régóta el van foglalva a görög gazdaság összekaparásával, amelyhez eddig három mentőcsomag kellett, idén augusztusban például 95 milliárd dollár. Erről a témáról írt cikkeinket itt érhetik el! >>>
3. Abigail Johnson – a Fidelity vezérigazgatója (Egyesült Államok)
2014 végén vette át apjától az óriásvállalat irányítását, amely összesen körülbelül 520 000 000 millió dollárt mozgat. Johnson nagyon visszafogottan él, de az nem titok, hogy apja már fiatal korától arra készítette fel, hogy átvegye a Fidelityt. Már a gimnáziumban elkezdett dolgozni a vállalatnál, de hivatalosan 1988-tól a Fidelity elemzője. 2012 óta már a cég felsővezetésében dolgozott. Személyes vagyona egészen elképesztő, 18,5 milliárd dollár, amely a világ egyik leggazdagabb nőjévé teszi.
2. Janet Yellen – a Fed elnöke (Egyesült Államok)
Az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve élén sem állt még nő korábban, de egyelőre jól teljesít. Irányításával az amerikai alapkamathoz is hozzányúltak tíz év után, erről elemzőnk itt írt bővebben is! >>>
1. Angela Merkel – Németország kancellárja
A harmadik hivatali idejét töltő 61 éves Angela Merkel Európa egyik legelismertebb és legmegbecsültebb vezetője. Bár a menekültválság kezelése közben több komolyabb baklövést is elkövetett, jelentősége így sem megkérdőjelezhető. Az ukrán-orosz konfliktusban kiállt Ukrajna mellett, és a görög válság enyhítésén is rengeteget dolgozott. Merkelt egyébként két neves sajtótermék is az év emberévé választotta, erről kollégáink is beszélgettek: