A Magyar Szakszervezeti Szövetség kitart a több mint 10 százalékos minimálbér- és 16 százalékos garantált bérminimum-emelési követelése mellett, mert csak így érheti el a minimálbér nettó értéke 2018-ra a létminimum összegét - közölte a MASZSZ kedden. A szakszervezet kétlépcsős emelést javasol, amely szerint jövőre 10,5 százalékkal, 2018-ban pedig újabb 12 százalékkal növekedne a minimálbér.
Jelenleg 111 ezer forint a bruttó minimálbér, a garantált bérminimum összege bruttó 129 ezer forint. A legalább középfokú iskolai végzettséget, illetőleg középfokú szakképzettséget igénylő munkakörben foglalkoztatott munkavállalónak legalább a garantált bérminimumot kell megfizetni.
Ne nyeljék le a munkáltatók az adócsökkentést!
A nemzetgazdasági miniszter bejelentette, hogy a kormány tervei szerint 2-3 évre elhúzott járulékcsökkentés valósulhat meg, összekapcsolódva egy olyan rendszerrel, amely a bérnövekedéshez ad többlettámogatást a járulékcsökkentésen keresztül. A munkáltatóknak a szociális hozzájárulási adó csökkentésével keletkező megtakarítást át kell engedniük a dolgozóknak. |
Az MTI-hez kedden eljuttatott közleményben hangsúlyozzák: a MASZSZ támogatja a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének a járulék- és adóterhek csökkentésére irányuló javaslatát, de csak abban az esetben, ha ez nem a munkáltatóknak hajt plusz hasznot, hanem nettó béremelést eredményez a munkavállalóknak. A VOSZ javaslatairól itt írtunk, egyebek közt az azonnali adócsökkentés, a közmunkáért kapott bér és a minimálbér különbségének növelése és a külföldi munkások alkalmazásának segítése is szerepel köztük.
A szakszervezeti szövetség felszólítja a kormányt, hogy fontolja meg a személyi jövedelemadó csökkentését, mert szerintük ez a leghatékonyabb módja a bérek felzárkóztatásának. Ráadásul érdemi béremelés nélkül az egyre tragikusabb munkaerőhiányt sem lehet megszüntetni - jegyezték meg.