A Meleghengermű bezárásával indul a sor
Serhiy Klyuchkin, a cégcsoport HR vezérigazgató-helyettese közölte: a létszám optimalizálásában a magyar törvények és a cégcsoport kollektív szerződése alapján járnak el.
A létszámleépítés a Lőrinci Meleghengermű december elsejére tervezett bezárásával mintegy 250 ott dolgozót, továbbá Dunaújvárosban, a termeléshez nem közvetlenül kapcsolódó, a kiszervezésre kerülő tevékenységeket végző, valamint az irányítási és adminisztratív munkakörben dolgozókat érinti.
A vezérigazgató-helyettes tájékoztatása szerint az elbocsátásra kerülők minden segítséget megkapnak a Dunaferr Acélalapítványtól. Keresik a lehetőségét annak, hogy a lőrinci gyártómű bezárásával megszűnő munkahelyekről kikerülők egy részét Dunaújvárosban tudják foglalkoztatni, illetve kiváltsák velük az ottani tagvállatoknál dolgozó kölcsönzött munkaerőt.
Az elbocsátások költségei várhatóan elérik az 1,5 milliárd forintot - mondta az MTI kérdésére Serhiy Klyuchkin.
Rájár a rúd az acélosokra
A tevékenység- és létszám-optimalizáció kizárólag szakmai és gazdasági döntés, amelyre az acélpiac kedvezőtlen helyzete, az acéltermelés költségeinek növekedése, és a gazdasági válság kényszerítette a társaságcsoportot - mondta Evgeny Tankhilevich, az ISD Dunaferr Zrt. vezérigazgatója.
Fotó: Dunaferr |
Mint elmondta, a Dunaferr vesztesége a kedvezőtlen piaci tendenciák miatt tavaly elérte a 20 milliárd forintot, s az idén várhatóan még nagyobb lesz, az elmúlt három hónapban 10 milliárd forint volt.
A vezérigazgató a Lőrinci Meleghengermű bezárását indokolva elmondta: a gyártómű technológiája elavult, az ott gyártott lemezek minősége nem megfelelő - emiatt több hazai üzleti partnert is veszített már a cég - s magasak a feldolgozási költségek. A hengermű az ott dolgozók helytállása ellenére tavaly év vége óta veszteséges, vesztesége ez év feléig elérte az ötmillió dollárt. Az üzem modernizációja annyiba kerülne, amennyiből egy új gyártóművet lehetne felépíteni - tette hozzá.
A vezérigazgató cáfolta azokat a sajtóhíreket, amelyek szerint a lőrinci gyártómű veszteségeihez hozzájárult, hogy magas áron, Ukrajnából kapta a gyártáshoz szükséges bugákat.
Jelentős fejlesztéseket terveznek - a kormányhoz is fordulnak
Evgeny Tankhilevich elmondta: az ISD Dunaferr a következő három évben jelentős fejlesztéseket tervez Dunaújvárosban, egyebek között befejezi a meleghengermű 40 százalékos kapacitásnövekedést eredményező modernizációját, amelynek keretében már elkészült a léptetőgerendás hevítő kemence.
Mintegy kétmillió dolláros költséggel tervezik a bugatér bővítését, továbbá új előnyújtó állvány építését, a coil-boksz korszerűsítését, a második csévélő berendezés beüzemelését, a hengerállvány modernizálását, valamint egy új logisztikai központ létrehozását.
Fejleszteni kívánják a kokszolót, már kidolgozták a második kokszolóblokk üzleti partnerekkel közös építésének mintegy 120 millió dollárért megvalósítható projektjét. Szükség lenne a két nagyolvasztó nagyjavítására, s az acélkonverter cseréjére is.
A vezérigazgató hangsúlyozta: a problémákat elsősorban maguk akarják megoldani, s csak abban kérnek segítséget a kormánytól - amellyel egyébként jó együttműködés van kialakulóban - amivel nem tudnak boldogulni.