Az év végéhez közeledve hazánkban is - az európai országokhoz hasonlóan - egyre többen utaznak wellness vagy egészségcentrumokba rekreáció vagy pihenés céljából. Magyarország világviszonylatban is nagyhatalomnak számít gyógyvízellátottság területén: közel 1300 gyógyforrás várja a felüdülni vágyókat.
„Az egészségcentrumokban a személyre szabott speciális kúrák segítik a gyógyulást és erősítik a megelőzés hatékonyságát, ezért az egészségpénztárak terhére elszámolható szolgáltatások közül elsőbbséget élveznek. Amennyiben hozzátartozókkal együtt pihenünk, 240 ezer forintig terhelhetjük egészségpénztári egyenlegünket, szemben a saját üdülésre fordítható 160 ezer forintos kerettel” – mondta Lehoczky László, a Stabilitás Pénztárszövetség Egészségügyi Tagozatának vezetője. „Ügyeljenek tagjaink arra, hogy a wellness szállodákban igénybe vett rekreáció szja-köteles, míg a többi típusú szálloda, üdülő szolgáltatása nem, csak az előbbi értékhatárhoz kötött”- tette hozzá.
Sok vendéglátó további kedvezményekkel várja az egészségpénztárak tagjait. Az árengedmények mértéke régiónként és a szolgáltatási minőség függvényében is változhat, átlagosan 5-10% között mozog. Egyes egészségügyi, kényeztető szolgáltatokat pedig ingyenesen biztosítanak a szállodák.
Az állam a magánszemélyek egészségpénztári öngondoskodását, azaz az egyéni befizetéseket jelentős mértékben támogatja. E támogatást a tag az éves szja bevallásában veheti igénybe. Az adóév során teljesített egyéni befizetés 30%-a, maximum 100 ezer Ft igényelhető vissza az APEH-tól a tag befizetett személyi jövedelemadójából a pénztárba. A visszatérített adó a tag számlájára levonás nélkül kerül és a következőkben szolgáltatásokra a tag a család részére elköltheti.
Érdemes jövőbeni kiadásokra is takarékoskodni, nem minden befizetett összeget azonnal elkölteni. A fel nem használt tagi pénzeket a pénztárak kötelesek folyamatosan befektetni. Befektetéseik - gazdálkodási sajátosságaik alapján - jellemzően jó hozamot termelnek. A hozam szja- és kamatadó-mentes bevétele a tagnak, negyedévente írják jóvá az összegeket a pénztárak az egyéni számlákon. Az év végi pénzmaradvány automatikusan megy át a következő évre, mint költési lehetőség.
Üdülés esetén egyre több helyen találkozunk olyan szolgáltatóval, aki egészségpénztári kártyánkat is elfogadja, így fizetési módunk nagymértékben hasonlít egy bankkártyás fizetéshez azzal a különbséggel, hogy ebben az esetben további jelentős kedvezményeket vehetünk igénybe.
Jövőre is a cafeteria lehet a nyerő
Az egészségnek is kell a marketing
Céges juttatás: van, ami jövőre is adómentes marad
Privátbankár