A Magyar Szakszervezeti Szövetség (MaSzSz) kidolgozta a "Program a dolgozói szegénység ellen!" című szakmai háttéranyagot, amelyet tárgyalási alapnak ajánl a társadalmi párbeszéd keretében – mondta Pataky Péter, a szövetség elnöke egy háttérbeszélgetésen az MTI szerint. A háttéranyagban középtávú bérfelzárkóztatási programot ajánlanak, annak érdekében, hogy a jelenlegi kormányzati ciklus végére a teljes munkaidőben dolgozók minimális nettó keresete érje el az akkori hivatalos létminimumot – ismertette.
Pataky Péter hozzátette: ehhez többek között szükségesnek tartják a munkabérek kifizetésére rakódó közterhek áttekintését, mérséklését, ezért a programot komplex módon kívánják megvitatni a munkavállalói, munkaadói és a kormányzati oldal képviselőivel. A szakszervezeti vezető szólt arról, hogy számításuk szerint jelenleg a folyamatos munkaidőben foglalkoztatott minimálbéresek nettó jövedelme 30 százalékkal, a szakképzettek esetében a bérminimum 20 százalékkal marad el a létminimumtól.
Pataky Péter úgy látja, hogy az ország számára nemcsak a gazdasági, hanem a társadalmi konszolidáció is fontos, a gazdasági növekedéshez, a versenyképességhez szükséges a kiszámíthatóság, ezt is segítené javaslatuk. Az MaSzSz elnöke elmondta, háttéranyagukat eljuttatják az érintett szereplőknek, egyebek között meg szeretnék vitatni a Nemzeti Gazdasági és Társadalmi Tanácsban (NGTT), illetve a versenyszféra és a kormány állandó konzultációs fórumán is.
A háttérbeszélgetésen Székely Tamás, a MaSzSz alelnöke, az NGTT soros elnöke kiemelte, szeretnék felhívni a figyelmet arra, hogy egyre több a dolgozó szegények száma, és úgy vélte, az idei évre vonatkozó 3,5 százalékos bérajánlás sem teljesül.