Ferdinand Piech, a Volkswagen felügyelőbizottságának elnöke szombaton jelentette be lemondását azonnali hatállyal posztjáról, bő két héttel azt követően, hogy kísérletet tett Martin Winterkorn vezérigazgató eltávolítására.
Mi történt?
Ferdinand Piëch váratlanul mondott le, nemcsak a felügyelőbizottság éléről köszönt le, hanem minden más megbízatásáról is. Felesége, Ursula Piëch ugyancsak lemondott felügyelőbizottsági tagságáról. A felügyelőbizottság vezetését ideiglenesen Berthold Huber elnökhelyettesre bízták.
Drámai módon ért véget a társaság két legfőbb vezetőjének hatalmi harca, alig két héttel azután, hogy a nyilvánosság is tudomást szerzett Martin Winterkorn vezérigazgató és a felügyelőbizottság elnöke közti vitáról. A cég közlése szerint a vállalat felügyelőbizottságának elnöksége ülést tartott, és megállapította, hogy "a sikeres működéshez szükséges kölcsönös bizalom megszűnt".
A Volkswagen-csoport 20 tagú felügyelőbizottságának hat tagú elnöksége a múlt héten 5:1 arányban elvetette Ferdinand Piëch kezdeményezését Winterkorn leváltására. Az elnökség határozatában a lehető legjobb választásnak nevezte Winterkornt a posztra és közölte, hogy javaslatot terjeszt a felügyelőbizottság elé a vezérigazgató 2016 végén lejáró szerződésének a meghosszabbítására.
Nagy életmű
Piëch, a társaság korábbi elnöke és az egyik legnagyobb részvényese. A Volkswagen egyik leghatalmasabb figurája volt, a VW nemzetségfőjének is nevezték. Távozásával vélhetően új korszak kezdődik a vállalat életében.
Meg kell találni az új hatalmi egyensúlyt - mondta a dpa hírügynökségnek Stefan Bratzel, a Bergisch Gladbach-i Center of Automotive Management igazgatója. A konszernnek középtávon új, decentralizáltabb struktúrát kell majd felállítania - tette hozzá. A kulcskérdés az, hogy kik töltik majd be a döntési pozíciókat az elkövetkező néhány, stratégiai szempontból fontos évben. Erről azonban egyelőre semmit nem lehet tudni - mondta.
Ferdinand Piech visszalépését "egy nagy életmű tragikus befejezéseként" értékelte Stefan Bratzel. Piech szerinte saját vezetési stílusa áldozatává vált, minthogy formájában és stílusában erősen emlékeztet az általa kezdeményezett korábbi személycserékre. Azt még nem lehet tudni, hogy Piech a jövőben milyen szerepet vállal a konszern életében. A Volkswagen többségi tulajdonosa a Porsche SE révén a jövőben mint "szürke eminenciás", a háttérből irányíthatja az eseményeket. A legrosszabb esetben folytatódik a hatalmi póker a Volkswagen vezetésért.
Rossz utat követnek?
Ferdinand Dudenhöffer, a Duisburg-Essen egyetem autóipari tanszékének professzora szerint a hatalmi játszmából egyértelműen a felügyelőbizottság munkavállalókat és az alsó-szászországi tartományi kormányzatot képviselő szárnya került ki győztesen. Ez a szövetség elsősorban a németországi munkahelyek védelmében köttetett meg. Az, hogy hosszabb távon ez mennyire felel meg a konszern érdekeinek, még nyitott kérdés - tette hozzá.
Ferdinand Piech jövőjéről szólva az autóipari szakember nem zárta ki annak lehetőségét, hogy eladja részesedését a Volkswagen Group többségi tulajdonával rendelkező Porsche SE befektetési holdingban. "Piech szerint ugyanis a Volkswagen rossz utat követ, amit a fő márka, a VW viszonylag gyenge nyereségessége és az Egyesült Államok piacán elszenvedett kudarcok igazolnak" - közölte.