Idén január és április között 3,9 százalékkal nőttek az átlagkeresetek az előző év azonos időszakához viszonyítva. A keresetek növekedési ütemét főként a minimálbérre, a garantált bérminimumra vonatkozó éves megállapodás, a közfoglalkoztatottak létszámalakulása és a szociális területen dolgozók bérkorrekciójának áthúzódó hatása befolyásolta. Idén az első négy hónapban az előző év azonos időszakához képest a teljes munkaidőben alkalmazásban állók nemzetgazdasági szintű átlagos bruttó keresete 241 600 forint volt.
Mennyit vittünk ebből haza?
Nemzetgazdasági szinten az átlagos – családi kedvezmény nélkül számított – nettó kereset 158 200 forint volt, vagyis 3,9 százalékkal emelkedett. Ugyanakkor a kedvezményt is figyelembe véve a nettó kereseti átlag 165 100 forintra becsülhető.
A közfoglalkoztatottak átlagkereseti adatait figyelmen kívül hagyva a nemzetgazdaságban 2,9, a vállalkozásoknál 3,5, a költségvetés területén 1,4, a nonprofit szervezeteknél 1,8 százalékkal nőttek a keresetek.
Ki keres legtöbbet?
A bruttó átlagkeresetek a pénzügyi, biztosítási tevékenység gazdasági ágban voltak a legmagasabbak (bruttó 512 300 forint), a humán-egészségügyi, szociális ellátás területén pedig a legalacsonyabbak (bruttó 145 700 forint).