A Site Selection Magazine tavalyi felmérése szerint Budapest a legvonzóbb helyszín Kelet-Közép- Európában szolgáltatóközpontok (Shared Service Center – SSC) beruházására, Prágát és Varsót is maga mögé utasítva. A már ma is több mint harmincezer főt foglalkoztató SSC szektor az egyike lehet a magyar gazdaság kitörési pontjainak. A régiós viszonylatban relatíve alacsony bérköltség mellett - jelenleg 350 ezer forint az átlagfizetés az SSC-szektorban - a jó infrastruktúra, illetve az ország földrajzi elhelyezkedése is jelentős vonzerő.
Az idén várhatóan 16 százalékos növekedést felmutató szegmens azonban ösztönző kormányzati lépések nélkül komoly növekedési akadályokkal szembesülhet - írja a Magyar Hírlap. Hajnal Péter, a BDO Magyarország partnere szerint e speciális készségeket igénylő pozíciókra egyre nehezebb megfelelő szakembert találni. Egyes szolgáltatóközpontok mind gyakrabban kényszerülnek külföldi - elsősorban romániai és ukrajnai - toborzásokra, mások pedig arra, hogy kedvezőbb juttatásokkal immár egymástól próbálják elcsábítani a kiképzett munkatársakat. A megoldás a szakképzési támogatások hatékonyabb elosztása lehet.
Mivel SSC-t többnyire nagy multinacionális vállalatok hoznak létre, ez a szegmens jórészt elesik azoktól a munkahelyteremtő és -megtartó pályázati támogatási lehetőségektől, amelyek a kkv- szektor számára elérhetőek. Már most célszerű volna kormányzati oldalon átgondolni, hogy miként lehetne e támogatási rendszereket úgy átformálni, hogy azok pozitív hatása az SSCszektorban is érvényesülni tudjon - vélekedik a szakértő, aki szerint az SSC-szektor már jelenleg is jelentős, négyszázmilliárd forintnyi árbevételt termelő ágazata a magyar gazdaságnak, a befizetett munkáltatói és munkavállalói adók és járulékok révén 85 milliárd forintnyi költségvetési bevételt generál.
Hajnal Péter szerint csak az idei évre prognosztizált növekedés közel ötezer új munkahelyet teremt, miközben a költségvetés bevételeit százmilliárdos szintig emeli meg.