Mindez azt is jelenti, hogy folytatódott az év elején kezdődött lassú emelkedés. A regisztrált munkanélküliek csoportja így 2017 áprilisában 209 ezer főre nőtt – írja kommentárjában Virovácz Péter az ING szenior elemzője.
A tavalyi év azonos időszakához képest összesen 87 ezer fővel dolgoztak többen. Ennél sokkal kedvezőbb a kép azonban, ha csak a hazai elsődleges munkaerőpiacot nézzük: ott ugyanis közel 105 ezer fővel nőtt a létszám az elmúlt egy évben.
Ezt azonban ellensúlyozta a külföldi telephelyen dolgozók számának, valamint a közfoglalkoztatotti létszám csökkenése. Utóbbiak létszáma már felülről közelíti a 200 ezer főt és folyamatosan csökken az elmúlt hónapokban. Ez lehet az egyik indok – a szezonalitás mellett – ami a munkanélküliségi rátát némiképp felfelé hajtja.
A gazdaságilag aktívak száma is emelkedett, méghozzá dinamikusabban, mint a foglalkoztatottaké. Ennek az egyik olvasata lehet, hogy egyre többen kezdtek aktív álláskeresésbe (például a béremelkedést látva). A munkaképes korú lakosság aktivitási rátája 70,6 százalékot ért el a megfigyelt időszakban. Mindazonáltal a munkanélküliség emelkedése nem jelenti azt, hogy a fejlődés megtört a munkaerőpiacon. A munkaerőhiány ugyanis egyre nagyobb, a vállalatok folyamatosan keresik a szabad munkaerőt, viszont egyre lassabban találják azt meg vagy a regionális különbségek vagy a képzettségi problémák miatt.
Mire számíthatunk?
Az elemző szerint 2017-ben a munkaerőpiaci helyzet javulásában elsősorban a bérek emelkedése lesz a domináns, miközben a foglalkoztatottság emelkedése és a munkanélküliség csökkenése lassabb ütemű lehet, mint azt korábban megszokhattuk. A bérek éves növekedési rátája 2017-ben meghaladhatja a 10 százalékot, míg a munkanélküliségi ráta várhatóan 4 százalék közelébe süllyedhet az év végére. Ez utóbbi persze azon is múlik, hogy a munkaerőhiány milyen mértékben eszkalálódik a következő hónapokban.
Ürmössy Gergely, az Erste vezető makrogazdasági elemzője szerint az enyhe emelkedés részben azzal magyarázható, hogy az aktivitási ráta 61,1%-ról 61,4%-ra nőtt, és a munkaerőpiacon aktívként megjelenők nem mindegyike helyezkedett el azonnal. A mostani kismértékű növekedés ellenére úgy látja a szakértő, hogy a munkaerőpiac továbbra is kifejezetten feszes és a munkanélküliek arányának csökkenése folytatódhat idén. A következő hónapokban az idénymunka-lehetőségek felfutásával a munkanélküliségi ráta újra csökkenésnek indulhat. Éves átlagban 4,2%-os rátát jeleznek előre.